Duo vítězů Czech Grand Designu za rok 2022 Lexová & Smetana, ze svých produktů a dalších rekvizit vytvořili v prostorách muzea „nebe“.

Tomu odpovídá název výstavy, který může být přeložen jako z čistého nebe, nebo zčistajasna. „Tak totiž občas přicházejí nápady na ty nejlepší věci. Možná je to štěstí, možná fantazie spojená s intuicí,“ doplnili k názvu samotní autoři Terezie Lexová a Štěpán Smetana.

Podle kurátorky výstavy Michaely Kádnerové je událost ukázkou, že i design dokáže vyprávět příběh. „Instalace představuje schéma designu tvořené dvěma krajinami, svobodným prostorem nadnášeným fantazií na jedné straně a uzemněným prostorem ohraničeným možnostmi reality na straně druhé,“ uvedla.

Moravská galerie poskytuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu prostor pro instalace vítězů Czech Grand Designu třetím rokem. Lexová & Smetana nahrazují expozici předloňských vítězů, dvojice Vrtiška & Žák.

Přístupy k prezentacím se liší

Podle ředitele Moravské galerie Jana Presse je výstava důkazem, jak moc se dokáží přístupy k prezentacím designu lišit. „Před Terezií a Štěpánem stála obrovská výzva, jak k tomuto prostoru přistoupit jiným způsobem než jejich předchůdci, a myslím, že se naše spolupráce povedla," řekl Press.

Podle Štěpána Smetany má expozice také podněcovat představivost návštěvníků muzea. „Věříme tomu, že když si tady divák sedne a do nebe se zahledí, tak v něm najde úplně jiný nápad, a posune výstavu úplně jinam,“ dodal Štěpán Smetana.

Značka Harley Davidson představuje své nové modely na Motosalonu na brněnském výstavišti.
Novinka od Harley Davidson v Brně: představili závodní speciál od Pepy Sršně

V Moravském muzeu budou na slavnostním otevření výstavy ve čtvrtek večer nominovaní finalisté cen Czech Grand Design za rok 2023.

V nominacích se podle členky přípravného výboru a ředitelky Designbloku Jany Zielinski odráží dominance nové generace českých designérek. „Mezi nimi například Františka Benčaťová, Karla Kislingerová a mnoho dalších,“ sdělila.

Dobře známé papírové lístečky dosud rozdávala Městská policie Brno při porušení dopravních předpisů. Nově budou lidem chodit zprávy do dopisních nebo datových schránek a zaplatit půjde online.
Konec jedné éry. Špatné parkování v Brně bez lístečku na autě, bude nový systém

Absolutního vítěz osmnáctého ročníku cen, a tedy i tvůrce expozice, která za rok nahradí Out of the blue, bude vyhlášen v neděli na slavnostním předávání cen v pražském Stavovském divadle.