Plavecký stadion za Lužánkami čeká letos další vylepšování. Poté, co město loni spravilo okna, střechu a dámské sprchy, chce v opravách pokračovat i letos. Zatímco v loňském roce dalo na práce přes jedenáct milionů korun, letos má připravené čtyři a půl milionu korun.

V plánu je nejdříve oprava pánských sprch a potom přestavba šaten. „Dáme tam nové skříňky a šatny upravíme tak, aby byly společné pro muže i ženy. Budou v nich kabinky, jak jsou lidé zvyklí z jiných bazénů,“ vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Úředníci teď rozhodují, jestli postaví i saunu a parní lázeň. Rekonstrukce čeká techniku, vymění se stará čerpadla vody. „To je oprava, která vůbec není vidět, ale jedná se o srdce bazénu. Pokud nefungují čerpadla, nefunguje nic,“ uvedl vedoucí lužáneckého a kohoutovického bazénu Richard Elleder. Obě zařízení jsou městská a stará se o ně společnost Starez–Sport.

Návštěvnost roste

Současnou návštěvnost bazénu za Lužánkami si chválí. „Měli jsme pokaženou pověst, ale rekonstrukce nám ji spravila a vrátili se k nám návštěvníci,“ řekl Elleder. V současné době si přijde do Lužánek zaplavat až tisíc lidí každý den. Podle něj o počtu plavců rozhoduje hlavně počasí. „Teď nám přeje, ale když vyjde slunce, lidé jdou radši na procházku do přírody,“ uvedl Elleder. Nejvíc obsazený je bazén od dvou do sedmi hodin odpoledne. „To jsou pronajaté dráhy pro sportovní kroužky,“ vysvětlil Elleder.

Že se bazén opravuje, si chválí i sportovci, kteří ho využívají. „Bylo to tam hrozné, podmínky se nám hodně zlepšily,“ řekl hráč vodního póla z oddílu Kometa Brno Tomáš Faukal. Jeho klub musel hrát v dřívějších letech domácí zápasy v Blansku, a tak je poslední dvě sezony rád za dobré zázemí v Brně. „I diváci, kteří se na nás přijdou podívat, si mohou zápasy víc užít, když jim na hlavu nekape voda,“ komentoval Faukal opravu střechy.

Že bylo nutné bazén opravit, si všimla i Barbora Tátošová, která chodí plavat každý týden. „Ve sprchách někdy netekla teplá voda a sušáky na vlasy moc nesušily,“ řekla Tátošová. Od posledních oprav v bazénu ale ještě nebyla. „Měla jsem zkouškové období, na plavání nebyl čas. Ale už se těším na nové sprchy,“ dodala Tátošová.

Vyzkoušet zrekonstruovaný bazén se chystá i cvičitelka aquaaerobiku Karla Řičicová z Brna. „Dřív tam bývala hrozná zima, přestala jsem tam chodit. Slyšela jsem, že je bazén opravený, asi tam začnu zas chodit,“ uvedla Řičicová. V současné době předcvičuje v kohoutovickém aquaparku a zaplavat si chodí na Kraví horu. „V Kohoutovicích nebývá k hnutí. Obzvlášť v šatnách je hrozně málo místa. A v bazénu na Kraví hoře si člověk pořádně zaplave, jen pokud přijde v sobotu ráno, jinak je tam stále plno,“ postěžovala si Řičicová.

Konkurence roste

Návštěvnost na Kraví hoře přitom klesá. „Od loňského června lidí ubývá, fronty u pokladny jsem tu dlouho neviděl,“ uvedl správce areálu Evžen Hrubeš. Podle něj chodí do krytého bazénu až o třetinu méně lidí. „Je to pochopitelné. Otevřel se bazén v Kohoutovicích, jsou opravené Lužánky a Brňané tak mají více možností, kde plavat. Navíc je krize a první, co si lidé odpustí, jsou koníčky,“ myslí si Hrubeš.

Areál na Kraví hoře otevřel v roce 2004, větší rekonstrukci zatím nepotřebuje. „Samozřejmě spravujeme celý rok drobnosti spojené s běžnou údržbou. V minulém roce jsme dali za opravy asi dva miliony korun,“ řekl Hrubeš. Uvedl, že životnost krytých bazénů je přibližně deset let. „Hlavně je potřeba se o bazén pravidelně starat. Neradi bychom, aby náš areál dopadl jako lužánecký bazén, než jej převzalo město,“ dodal Hrubeš.