Mám práci snů. Je báječné vytvářet v instituci podmínky pro to, aby mí lidé mohli spoluvytvářet osudy dětí, říká o svém zaměstnání ředitel střediska volného času Lužánky Milan Appel. Na konci tohoto školního roku z funkce odchází do důchodu. Za třicet let působení z Lužánek vybudoval instituci pětinásobně větší, než byla v době, kdy se postavil do jejího čela. Týdenně střediskem projde přes jedenáct tisíc lidí.

K práci s dětmi a mladými lidmi měl vždy blízko, byť původně byl zootechnikem. „Od sedmdesátých let vedu tábornický pionýrský oddíl Vlčata. Ještě před revolucí jsem také chtěl založit stanici mladých přírodovědců. O tomto mém záměru se vědělo, a když jsem si pak dodělal ještě i pedagogické vzdělání, dostal jsem po revoluci nabídku řídit Lužánky,“ vzpomíná na začátky v ředitelské funkci Appel.

A vůbec nešlo o jednoduché začátky. Stál před výzvou v nově vzniklé demokracii určit volnočasovému středisku nové směřování. „V devadesátých letech moc nebylo s kým se poradit, jak řídit podobnou instituci. Zkušenosti nebyly ani v základním a středním školství, i ředitelé těchto škol se teprve učili být opravdovými manažery a nejen vykonavateli vůle někoho jiného,“ zmiňuje Appel, kterému se s týmem z Lužánek podařilo vybudovat jednu z největších institucí svého druhu v republice.

Flixbus. Ilustrační snímek
Lidé z kraje míří na Letnou. Dopravci posílí spoje

Podle jeho slov mu při tom nejvíce pomohly právě zkušenosti z vedení oddílu. „V něm a na táborech jsem se naučil, že když vedu lidi, nemám je úkolovat, ale získávat. Oddíl byl v tomto směru skutečnou studánkou poznání,“ tvrdí.

Jak Appel říká, dostal se také do skvělého týmu lidí. „Celý život jsem měl štěstí na lidi. Po revoluci jsem v Lužánkách zdědil nesmírně šikovné zaměstnance. Mnozí z nich byli celorepublikovými kapacitami, do střediska je za minulého režimu vlastně uklidili. No a k těmto lektorům se pak přidali další dobří lidé a obohacovali celou posádku o nové myšlenky,“ chválí odcházející ředitel.

Kdo je Milan Appel
- povolání: od roku 1989 ředitel Střediska volného času Lužánky
- mimopracovní činnost: vedoucí pionýrského tábornického oddílu Vlčata, pořadatel netradičních letních táborů
- ocenění: 2016 jako člen spolku Pomáháme lidem na útěku vyznamenán Cenou lidských práv Alice Garrigue Masarykové, 2017 udělena Malá bronzová medaile Masarykovy univerzity
- přezdívka: Mikin

Lidé jsou podle něj tím, co Lužánky zejména tvoří. „Pracuji s krásnými lidmi, špičkovými odborníky. Jsou to oni, kdo rozhodují o úspěchu našeho snažení. Když k nám někdo chodí do kroužku, nechodí sem přece proto, že jsme velká instituce, nebo že máme hezké prostory, ale jde do florbalu, protože je tam dobrá parta a skvělý trenér a podobně,“ upozorňuje Appel.

Spojujícím prvkem všeho, co se v Lužánkách děje, je podle něj gesto nabídnuté pomocné ruky.

On sám plánuje se i po odchodu do důchodu z ředitelské funkce věnovat lektorské činnosti, v níž je považovaný za jednoho z předních českých odborníků. „Chci se zaměřit na školení vedoucích, kurzy o tvorbě týmů a týmové spolupráci, což je můj velký koníček,“ říká.

Appelovým nástupcem ve funkci je nynější zástupce ředitele Jan Ondroušek.