Šestitýdenní lvíčata se mají čile k světu. „Z toho, co máme možnost vidět, se zdá, že se zvířata vyvíjejí tak, jak by měla. V expozici se dobře orientují. Zároveň tam mají nově rampy, díky kterým mohou lézt nahoru a dolů, Kivu už je nemusí všude tahat,“ zmínila kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová. Zároveň ale podotkla, že označit odchov lvíčat za úspěšný bude možné, až když jim budou dva roky.

O nynějším zdravotním stavu koťat se chovatelé dozví nejvíc při první veterinární prohlídce mláďat. Plánují ji na příští týden. „Už jsou dost stará, aby dostaly první várku očkování. Při kontrole zjistíme, jestli mají v pořádku končetiny, zda dobře vidí a kolik váží,“ popsala Gremlicová. Veterinář určí i pohlaví lvíčat.

Aby se kontrola uskutečnila, bude se muset chovatelům podařit zavřít lvici Kivu v jiném boxu. „Je ale nezbytné, aby zůstala v klidu, takže ji nebudeme nijak odhánět a pokud bude třeba, klidně s prohlídkou počkáme i do dalšího týdne,“ upozornila Gremlicová.
Lev Lolek je nyní od koťat oddělený, podle kurátorky mu ale Kivu koťata už několikrát ukázala. „I v přírodě se lvice o koťata stará odděleně a zbytku smečky je ukáže, až když jsou větší,“ vysvětlila.

Mezi lidmi je o lvíčata velký zájem, i když je zatím mohou pozorovat jen prostřednictvím online video přenosu ze lví ubikace. „Od té doby, co máme na stránce přenos z vnitřního výběhu lvů, narostla návštěvnost stránky čtyřnásobně,“ zhodnotil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Zato téměř tříměsíční levhartí dvojčata, samce a samičku, už pozorní návštěvníci zahlédnou dovádět i ve venkovním výběhu. „Z vnitřní ubikace mají otevřeno, takže pokud se jim za teplého počasí bude chtít vylézt, trpěliví návštěvníci je zahlédnou," pozval Vaňáč.