Jednou z nejznámějších jihomoravských lokalit k lyžování jsou mimo jiné Němčičky na Břeclavsku. Už přes tři dekády tam pořádají lyžařské kurzy, které tamním provozovatelům získaly oblibu. Sezónu zatím na umělém povrchu zahájí již tento víkend. „Na prosinec plánujeme dva kurzy, oba jsou už teď naprosto plné. Do jara nám zbývají asi jen dva volné termíny,“ shrnul správce sportovního areálu v Němčičkách Jaroslav Stávek.

Pro běžné zákazníky prozatím sezónu zahajovat nebudou. Chtějí totiž počkat, až jim počasí umožní začít se zasněžováním. Nejraději by však celý provoz spustili ještě před Vánoci. „Kurzy jsme kvůli současné krizi zdražili asi o desetikorunu za účastníka. Ale u lidí, kteří si k nám přijedou jen tak zalyžovat, jsme ceny museli zvednout o patnáct procent,“ vysvětlil Stávek.

Ukrajinský konzulát v Brně, ilustrační foto
V Brně evakuovali ukrajinský konzulát a školku. V balíčku byly zvířecí oči

Zároveň doplnil, že si v letošní sezóně musí dát pozor na správné načasování zasněžování. To kvůli vysokým nákladům za energie. Aby peníze alespoň částečně uspořili, rozhodli se například vyměnit světla pro večerní lyžování za úsporná. „Proto lyžování po večerech omezovat nebudeme. S dalšími novinkami jsme ale letos přijít nemohli,“ povzdechl si správce Stávek.

Hodonín má novou sjezdovku

Zdražování se nevyhne ani skiareálu v Hodoníně na Blanensku. Provozovatelé tam ceny v nové sezóně navýší o deset procent. V přepočtu tak bude jedna jízda dražší asi o dvě koruny. „Na začátek sezóny jsme připraveni, dlouhodobě jdeme cestou zasněžovacích tyčí, které jsou oproti vrtulím mnohonásobně úspornější. Podobně jako ostatní skiareály bychom nejraději otevřeli ještě před svátky, aby si u nás lidé zalyžovali co nejdřív,“ uvedl za hodonínský skiareál Vlastimil Jílek.

Pro návštěvníky mají letos připravené velké lákadlo: Novou objízdnou sjezdovku, která vznikla po terénních úpravách. Nejen nejmladším lyžařům a začátečníkům umožní vyhnout se nejprudšímu úseku sjezdovky. „Večerní lyžování omezovat neplánujeme. Jen, pokud by klesla poptávka. Našim největším cílem je dopřát lidem lyžařskou sezónu i za tu cenu, že bychom nic nevydělali. Jen se nechceme dostat do červených čísel,“ vzkázal Jílek.

V Olešnici zdraží, ale nevědí o kolik

Úspornější sněžné dělo a nové turnikety si do nové sezóny připravil lyžařský areál v Olešnici na Blanensku. Ačkoliv si začátek sezóny představují stejně, jako předchozí provozovatelé, tedy ideálně ještě před Vánoci, jejich největším nepřítelem je aktuálně počasí. „Momentálně jsme připravení na sto procent. Během léta se nám povedlo zmodernizovat zázemí, k dispozici máme také špičkovou servisní techniku. Opravili jsme také venkovní posezení,“ vyjmenoval Jiří Kotlán z olešnického skiareálu.

První cesta vlakového speciálu na vídeňské letiště z brněnského Hlavního nádraží
Přímý vlak mezi vídeňským letištěm a Brnem poprvé vyjede v neděli 11. prosince

Přírodního sněhového poprašku by se nicméně Jihomoravané mohli dočkat už v nejbližších dnech. „Sníh může napadnout už v pátek večer. Poprašek ale bude slabý a chvilkový, protože se v noci na sobotu bude oteplovat. Pokud se někde vytvoří, bude se sněhová pokrývka zase rozpouštět. Nejdříve v nižších polohách, nejpozději, možná až v sobotu po ránu, v nejvyšších polohách kraje,“ nastínila nejbližší vývoj počasí Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.