Ten představuje sjezdovka v Němčičkách na Břeclavsku, která je nejníže položená ve střední Evropě.

Milovníci zimních sportů mohou v kraji navštívit jedenáct lyžařských středisek. Nejvíce jich je na Blanensku. A tamní svah v Olešnici zahajuje sezonu právě dnes. „Máme pro naše návštěvníky novinku. Vylepšili jsme zázemí lyžařské školky,“ řekl řekl správce areálu Pavel Hlaváček.

I na letošek chystají v Olešnici lyžování na Štědrý den a na Silvestra. „Samozřejmostí je i náš tradiční karneval,“ řekl Hlaváček a dodal, že když přeje počasí, navštíví areál každý den i tisícovky lidí.

Matrace u stromů

Novinku na letošek nachystal i ski areál Filipov u Javorníku na Hodonínsku. „Na svahu i kolem něj jsme dodělali bezpečnostní prvky. Například ochranné plotky a zábrany, kdyby některý z lyžařů havaroval. U stromů navíc přibudou i matrace,“ vyjmenoval zlepšení předseda lyžařského sportovního klubu ve Veselí nad Moravou Luboš Žák.

S vylepšováními ale ve Filipově ještě nekončí. „Máme v úmyslu posílit náš zasněžovací systém. Pořídíme nové sání z potoka, to prozatímní totiž nestačilo,“ doplnil Žák.

Po Blanensku, které nabízí čtyři sjezdovky, následuje se třemi právě Hodonínsko.

Stejný počet udržovaných svahů najdou lidé i v okolí Brna. Nejblíže to mají do areálu Klínek v Předklášteří nedaleko Tišnova. „Když je sníh, tak tam s dětmi jezdíme několikrát za zimu. Po snídani vyrazíme a jsme tam autem za půl hodiny. Příjemně si zalyžujeme a domů se vracíme ještě za světla,“ řekl například Karel Novák, který bydlí v brněnských Bohunicích.

Areál nabízí tři sjezdovky, každou jinak obtížnou. „Červenou osvětlujeme a uměle zasněžujeme. Navíc chci upozornit, že oproti loňsku jsme letos nezdražili,“ uvedl provozovatel areálu Pavel Ivánek.

Velmi oblíbená je i sjezdovka v Němčičkách na Břeclavsku. Projet mezi vinohrady a meruňkovými sady se tam letos dá po rozšířené trati. „A není to jediná novinka. Návštěvníky budou vozit nové kotvy a zkoušíme i tyčově dělo na zasněžování,“ řekl dlouholetý šéf areálu tělovýchovné jednoty Sokol Němčičky Jaroslav Stávek.

Zatímco většina provozovatelů si na loňskou sezonu stěžuje, Stávek si ji nemůže vynachválit. „Lyžovalo se tu neskutečných sto dvacet dní,“ zdůraznil.

Sjezdovka je určená pro všechny, zejména však pro děti a začátečníky. „V pracovní dny u nás dopoledne i odpoledne lyžují školy. Přes poledne ale chodí i běžní lidé, většinou rodiče s menšími dětmi. A navečer jsou tu pak nejčastěji mladí,“ popsal běžný den na svahu správce.

Přestože Vyškovsko a Znojemsko žádné upravené svahy nenabízí, milovníci zimních sportů tam nepřijdou zkrátka. Mohou využít běžkařské tratě.

Běžkařská trasa

V Krásensku na Vyškovsku se každý rok koná tradiční běžkařský závod Krásenskou stopou. „Okruh má zhruba tři kilometry, vede kolem vesnice po polích. Samozřejmě bude záležet na počasí,“ upozornila starostka Krásenska Hana Šíblová.

Krásenští navíc plánují postavit oficiální běžkařskou stezku. „Máme na to povolení. V mikroregionu Drahanská vrchovina může vzniknout cyklostezka a běžkařská trasa z Krásenska do Ruprechtova. Bohužel nám na to ale chybí to nejdůležitější. Peníze,“ posteskla si starostka.

Běžek si lidé mohou užít také na Znojemsku. A to na tratích, které pro ně upravují sportovci Václav Modrý a Viktor Kocián. „Nemůžeme ale dopředu říct, kde tratě upravíme. Záleží, kolik napadne sněhu a kde. Můžeme pak uvažovat o tratích třeba v národním parku anebo v Suchohrdlech. Máme sněžný skútr,“ uvedl Václav Modrý.

V Brně a okolí lidé nejčastěji běžkují v areálu golfového hřiště Kaskáda nedaleko Kuřimi. Často jezdí také na zamrzlé Brněnské přehradě nebo v Mariánském údolí.

Nová trať se chystá v i areálu koupaliště Riviéra. Chtějí tam otevřít běžecký okruh, ale jen pouze pokud napadne sníh. Na sněžná děla zatím nemají peníze.

Lyžařské svahy na JM.
Brněnská instruktorka lyžování Jitka Šťastová o sjezdovkách na jižní Moravě říká:

Výhody kraje? Hlavně dostupnost

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Levnější vleky, žádné fronty a především rychlost, s jakou se lidé dostanou z domu na sjezdovku. To jsou podle lyžařské instruktorky Jitky Šťastové ze Ski clubu Brno největší výhody lyžování na jižní Moravě. „Navíc se vybavení areálů pořád zlepšuje,“ říká Šťastová.


Jsou sjezdovky na jižní Moravě kvalitní?
Ano, jsou, řekla bych, že jsou přiměřené své poloze. Navíc je dobré, že se provozovatelé rok od roku zlepšují. Například investují do nového technického vybavení.

V čem vidíte největší výhodu lyžování v kraji?
V dobré dostupnosti. Člověk nemusí jezdit nikam daleko. Když ráno sedne do auta, do půlhodiny může být na svahu. A další velkou předností je cena vleků. Máme tu většinou jen malé areály a ty nabízejí rozumné jízdné.

Co vám naopak vadí?
To, že jsou tu krátké a placaté svahy. Ale s tím samozřejmě nic nenaděláme, na jižní Moravě prostě žádné velehory nejsou a nebudou. Další nevýhodou, která také plyne z polohy kraje, je nedostatek sněhu. Nedá se spolehnout na to, že sjezdovky budou fungovat celou zimu.

Jsou sjezdovky bezpečné?
Víceméně ano, protože tu nejsou žádné prudké padáky. Mnohem důležitější roli ale v bezpečnosti hraje to, kolik lidí je na svahu. Samozřejmě čím méně, tím bezpečněji. Problém je, že provozovatelé stále navyšují kapacitu vleků. Přitom sjezdovku nerozšíří.

Trénujete děti i na místních sjezdovkách, nebo jezdíte jinam?
Zůstáváme na Brněnsku. Ale když není sníh, tak musíme jet dál

Sezona začíná nejčastěji v lednu

Leden a únor. To jsou měsíce, kdy fungují lyžařské vleky na jižní Moravě. Upravené svahy najdou v kraji lidé i přesto, že region patří k nejteplejším v republice.

První sníh se na jižní Moravě většinou objevuje už v listopadu. „Statistiky ukazují, že to tak bylo v posledních deseti letech. Tento sníh ale většinou ještě nevydrží a roztaje,“ říká Marie Doleželová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Trvalejší je pokrývka až od druhé poloviny prosince.

Nejvíce sněhu podle meteorologů většinou napadne v lednu a únoru. Pak už začíná tát. „Samozřejmě rok od roku je to trošku jinak. Například v roce 2002 byl celý kraj bez sněhu už od posledních lednových dní,“ podotkla Doleželová.

Vítězí Blanensko

Nejvíce sněhu padá každoročně na Blanensku, které je nejsevernější částí kraje. Například před šesti lety měli v Knínicích u Boskovic půlmetrovou pokrývku. Také proto je na Blanensku nejvíce sjezdovek.

Hned za ním je Hodonínsko. I přesto, že je nejjižnější částí Moravy, nabízí lyžařům tři svahy. Například v Uhrečicích. Předseda sdružení, které sjezdovku provozuje, dodnes vzpomíná na rok 2006. „Sníh se u nás tehdy udržel až do konce března. Naopak třeba loni to ale bylo mizerné a navíc jsme měli smůlu. I když bylo počasí na zasněžování, zloději nám ukradli kabely ze sněžných děl, takže jsme je nemohli použít,“ řekl Michal Malík.

To, jaká bude sezona letos, zatím meteorologové nedokáží odhadnout. Nicméně v nejbližších dnech bílá nadílka z nebe nespadne. „V nížinách má pršet, na vyšších místech se dá čekat maximálně sníh s deštěm,“ řekl brněnský meteorolog Mojmír Martan.

MARTINA KOZIOLOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI