Festival by letos mohlo pokazit počasí. „Obloha bude oblačná až zatažená. Postupně od západu bude na většině území kraje pršet nebo se vyskytnou přeháňky," informoval meteorolog Peter Hruška. K večeru by mělo srážek ubývat, nejvyšší odpolední teploty se vyšplhají na šestnáct až dvacet stupňů.

Ani déšť by však návštěvníkům neměl program zkazit. „Pronajali jsme čtyři pavilony, kde se případně schovají," uvedl za organizátory Štěpán Neubauer.

Letošní novinkou je placení pomocí čipových náramků. Účastníci si na ně dobijí peníze, za které si na Majálesu koupí například občerstvení. „Ti, kteří si na ně zatím nestihli vložit kredit, to můžou udělat přímo na výstavišti," řekl Neubauer. Lidé zaplatí hotovostí i kartou.

Podle Neubauera má Majáles nejkomplexnější systém využití náramků na světě. „Kromě vstupu a placení se lidé pomocí náramků zapojí například do různých her," popsal organizátor. Když se u stánku čipem přihlásí a pak vyfotí, firma jim později fotografii pošle na e-mail. Další novinkou jsou nejmodernější pódia přímo na míru.

Loni se Majálesu zúčastnilo přes třicet tisíc lidí. Přesné číslo pořadatelé nezveřejnili. „Je to obchodní tajemství," řekl Neubauer. Letos čeká o deset procent vyšší návštěvnost. Pokud by se jeho odhad vyplnil, mohlo by festival navštívit kolem pětatřiceti tisíc lidí.

Kvůli dopravě tisícovek lidí posílí dopravní podnik spoje. „Nasadíme navíc čtyřicet tramvají, patnáct trolejbusů a deset autobusů," vypočítal Jan Seitl z dopravního podniku. Na výstaviště se odpoledne a v podvečer lidé dostanou prodlouženou linkou jedenáct a od sedm hodin večer linkou pět.

Ze zastávky Výstaviště-hlavní vstup budou v případě potřeby odjíždět spoje každé dvě až tři minuty. „Největší odliv účastníků očekáváme mezi dvanáctou a půl druhou ráno," sdělil Seitl.

Speciální tramvajová linka P1 bude jezdit od výstaviště na Zvonařku až do čtyř hodin do rána. Do Králova Pole se lidé dostanou linkou P12, která pojede od deseti večer do dvou hodin do rána do konečné Technologický park. Dopravní podnik také v noci posílí spoje linky jedna, osm, pětadvacet, šestadvacet, sedmatřicet a čtyřiaosmdesát.

Na bezpečný průběh akce dohlédnou policisté spolu se strážníky. „Majáles není riziková akce. Občas bývají problémy s opilci, ale nic většího," poznamenala mluvčí policie Andrea Straková.