Lidé mu do stanice nazvané Ptačí centrum nyní předávají i dvacet zvířat denně. Chovatel je léčí a znovu pouští do přírody. Machař centrum v brněnské Slatině založil před osmnácti lety. Stále je to jediná záchranná stanice ve městě. „Pracuji celý den. Pomáhá mi má matka, která zvířata přebírá na sběrné stanici v centru Brna, a přítelkyně. Nikdo z nás nemá stálou výplatu," podotýká otec dvou dětí. Dodává, že už šest let do stanice dochází devatenáctiletý student Tomáš Vaculík.

Lidé Zdeňku Machařovi do stanice nazvané Ptačí centrum nyní předávají i dvacet zvířat denně

Ke zvířatům měl Machař vždy blízko. „Po vojně jsem udělal myslivecké zkoušky, pak následovaly ty sokolnické," vzpomíná. Po revoluci s kamarádem založil společnost na ochranu dravých ptáků Zayferus. „Začali jsme dravce ukazovat po České republice. Už při nadaci jsme měli záchytnou stanici. Se zraněnými ptáky jsme ale nemohli jezdit po vystoupeních, proto jsem se jejich léčení začal věnovat naplno," říká Machař.

Nejvíc chovateli přirostla k srdci samice orla. „Zvykli jsme si na sebe tak, že mě považovala za orlího samce. Dokonce po mně chtěla, abych se s ní střídal v sezení na vejcích," vzpomíná chovatel. Orlice se dožila pětatřiceti let.

Ptačí centrum sice dostává peníze od krajského úřadu a města, pokryjí ale pouze třetinu nákladů. „Nyní se starám o tři sta zvířat. Do stanice ale stále nikdo nezavedl vodovod. Zvířatům denně v kanystrech nanosím přes dvě stě padesát litrů vody," říká Machař. Ptačí centrum v květnu vyhlásilo veřejnou sbírku Pomozte zvířatům. Zájemci mohou přispívat i nyní.

Lidé Zdeňku Machařovi do stanice nazvané Ptačí centrum nyní předávají i dvacet zvířat denně

VLADIMÍRA KREJSOVÁ