Dar získaly děti v Tanzanii v říjnu. Zástupci fondu Mladý Zbrojovák o tom informovali v pondělí. „V Tanzanii je fotbal velmi oblíbeným sportem, nicméně fotbalové vybavení není z finančních důvodů dostupné pro všechny. Celá akce vznikla vlastně náhodou. Náš kamarád byl v Tanzanii na dovolené a zaujalo ho velké množství dětí hrajících fotbal, bohužel bez vybavení,“ vysvětlil místopředseda správní rady nadačního fondu David Rampula.

Spolu s kolegou Michalem Havlíkem oslovili trenéry z týmů Zbrojovka Brno, Líšeň, Svratka a Kuřim a překvapil je velký zájem. „Reakce dětí, zejména těch menších, byla překvapující. Nedokázaly pochopit, že někde děti vůbec nemají sportovní obutí. Ti starší to brali jako velmi dobrý nápad. Když jsme je o myšlence informovali, řada malých fotbalistů si spontánně zula kopačky přímo na hřišti,“ doplnil Rampula.

Brněnské tramvaje dostaly na listopad kníry. Mají upozornit na důležitost prevence v oblasti mužského zdraví.
Šalinám v Brně narostly kníry. Podívejte se, jak s nimi vypadají

S dopravením fotbalové obuvi do Tanzanie pomohl honorární konzul v Brně. První várku 170 párů kopaček předali zástupci české a tanzanské diplomacie dětským fotbalistům z akademie Jikaya M. Kikwete ve městě Dar es Salaam přímo na fotbalovém hřišti. „Klub jsme vybrali na základě zodpovědného a férového přístupu k přerozdělení daru. Děti z této akademie mají obrovský potenciál se ve fotbale nadále rozvíjet. Věříme, že kvalitní sportovní vybavení jim zvýší jejich šanci na úspěch,“ říká honorární konzul Tanzanské sjednocené republiky v České republice Roman Grolig.

Zástupci fondu Mladý Zbrojovák David Rampula a Michal Havlík chtějí v projektu pokračovat. „Už teď máme přes dvě stě dalších párů kopaček, ale i balony a dresy, které bychom v případě zájmu rádi předali dalším fotbalovým klubům v Tanzanii,“ upřesnil Havlík.