Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Skočit si nakoupit takzvaně za roh do obchodu je pro Brňany stále složitější. Za poslední tři roky z ulic města zmizelo na pět set malých prodejen. Lidé totiž stále více nakupují v hypermarketech a do malých obchodů chodí kupovat spíše speciální zboží.

Na situaci v poslední době zareagovaly velké obchodní sítě, které začaly otevírat menší obchůdky. Po Tesco Express se v září v Brně objeví nová malometrážní prodejna řetězce Billa. ,,Rozhodli jsme se vytvořit koncept malých prodejen, protože ne všude je pro velké obchody prostor. V Brně jsme našli ideální místo pro první zkušební prodejnu,“ řekla mluvčí Billy Beata Bartošová. Vedení řetězce ale zatím nechce přesné umístění prozradit.

Další obchodní síť, který má ve městě kromě velkých supermarketů i malý obchod, je Tesco. „Malé prodejny jsou velmi oblíbené. Lidé je využívají jako doplněk velkých hypermarketů. Proto letos z plánovaných třiceti nových prodejen, budou dvě třetiny malé obchody Tesco Express,“ podotkla mluvčí Tesco Stores Eva Karasová. V současné době je ale jediná taková prodejna pouze v nákupním centru Velký Špalíček.

Dražší zboží

Zdá se, že menší obchody ve městě uvítají i Brňané. ,,Do velkých obchodů na okraji města vůbec nejezdím, protože je to daleko,“ řekla Irena Hrabětová. Přiznává ale, že si za jídlo v malých obchodech připlatí. ,,Určitě platím o něco víc, ale protože do hypermarketů vůbec nejezdím, nemohu ceny porovnávat,“ dodala Hrabětová. Na vyšší ceny si stěžuje i Emílie Proksová. ,,V malých obchodech ve městě jsou většinou věci dražší, proto místa, kde nakupuji, střídám a občas zajedu na větší nákup i do hypermarketu. Když ale potřebuji koupit jen základní potraviny, malé obchody mi úplně stačí,“ vysvětlila Proksová.

Problémem ale je, že malých obchodů, kam by mohli lidé zaskočit třeba pro rohlíky, po celém Brně ubývá a obyvatelé některých brněnských částí tak nemají téměř kde nakupovat. Potvrzuje to i studie Průzkum maloobchodní sítě, kterou si každé tři roky nechává vypracovat brněnský magistrát.

Kolik je v Brně malých obchodů s potravinami.

Vyplývá z ní například, že obyvatelé městské části Bystrc mohli v loňském roce nakoupit jídlo pouze ve třiatřiceti malých obchodech. Oproti tomu lidé z Králova Pole si mohli vybrat z osmasedmdesáti prodejen. Obchody chyběly i v Bohunicích. Situaci tam pomohly zlepšit až prodejny otevřené u univerzitního kampusu. ,,Poblíž domu mám masnu, když ale potřebuji nakoupit něco jiného, musím sednout do auta a jet do obchodního centra Campus Square,“ potvrdil Darek Starý z Bohunic.

Kvůli špatné situaci s obchody ve městě a malé nabídce hypermarketů lidé začínají častěji využívat specializované prodejny nabízející například sýry z Francie či uzeniny z Itálie. „Je to dražší, ale občas si rád připlatím, když objevím něco zajímavého,“ řekl třeba Pavel Procházka.

Nabízí speciality

Proto se někteří podnikatelé snaží na podobné speciální zboží zaměřovat. ,,Neměl jsem v Brně kde nakupovat například olivy či kvalitní čokoládu, proto jsem se rozhodl otevřít si obchod. Dovážíme věci ze zahraničí. Často jsme domluveni přímo s farmáři, že od nich produkty nakoupíme. Samozřejmě, že cena je vyšší než ve velkých obchodech, ale odpovídá tomu kvalita,“ vysvětlil majitel obchodu Lahůdkárium v Kobližné ulici Petr Bajer.

Také se domnívá, že lidé ocení i přístup prodavačů, kteří jim poradí, co nakoupit a zákazníci mohou speciality předem ochutnat. ,,Ve velkých obchodech se zákazníkem nikdo mezi regály chodit nebude, aby mu ukázal, co je čerstvé a co může vyzkoušet,“ dodal Bajer.

Náročnější zákazníci se nemusí omezovat pouze na produkty z Francie či Itálie. Například milovníci asjiských specialit si v Brně mohou nakoupit rýži či nudle nejen v hypermarketech. Cizokrajné suroviny lze koupit třeba na vietnamské tržnici v Olomoucké ulici. Pokud by si někdo chtěl uvařit jídla, která vyzkoušel na dovolené v Řecku, nakoupit může v nově otevřené prodejně řeckých surovin v Josefské ulici.

Vedoucí malého obchodu v centru Brna Rostislav Žák o boji s hypermarkety říká:

Chceme mít otevřeno nonstop

Brno /ROZHOVOR/ - Úbytek malých prodejen zasahuje kromě kupujících také lidi, kteří v obchodech pracují. Ti se je snaží udržet, ale v poslední době se zdá, že marně. „Přizpůsobujeme se zákazníkům. Přesto nám tržby klesají,“ stěžuje si vedoucí prodejny Pramen-Brněnka v Lidické ulici Rostislav Žák, který v obchodě pracuje už patnáct let.

Jak si stojí v posledních letech malé obchody?
Je to špatné. Myslím, že téměř všechny malé prodejny mají potíže a tržby jim klesají. Lidé totiž jezdí nakupovat do velkých obchodů a u nás dokupují pouze pár věcí, které zapomněli nebo které chtějí čerstvé ke snídani. Například rohlíky a mléko. Navíc hypermarketům nemůžeme konkurovat v cenách.

Udělali jste v prodejně nějaké změny, abyste přilákali více zákazníků?
Plánujeme prodejnu úplně přestavět. Také se víc zaměříme na čerstvé potraviny. Například na pečivo, které k nám lidé chodí kupovat nejčastěji. Navíc se snažíme mít otevřeno co nejdéle. Přemýšlíme, že bychom mohli zkusit i nepřetržitý provoz. Uvažujeme, že otevřeme okénko, ve kterém bude někdo celý den a celou noc, aby si lidé mohli nakoupit kdykoliv. Problém je v tom, že nemáme u obchodu parkoviště a lidé už v současné době nechtějí nosit nákup v rukou.

Neobáváte se, že časem prodejna zanikne?
Je to rok od roku horší, protože v blízkosti vznikly dvě velké prodejny. Nám nezbývá nic jiného, než dělat, co umíme. Snažíme se co nejvíc přizpůsobit zákazníkům a stále rozšiřovat nabídku. Bohužel jsme ale omezeni velikostí prodejny, takže není možné, abychom nabízeli například všechny druhy minerálek.

Kdo u vás nejčastěji nakupuje?
Nakupují u nás lidé všech generací. Nechodí k nám jen maminky s dětmi, protože cesty mezi regály jsou příliš úzké.

Podpořili malé obchody. Peticí


Zhruba dva a půl tisíce lidí chce do brněnských ulic vrátit malé obchody. Alespoň tolik se jich totiž za necelé tři měsíce podepsalo pod petici sociálně ekologického hnutí Nesehnutí. To se snaží přimět městské zastupitele, aby regulovali výstavbu velkých nákupních center.

Kampaň nazvaná Brno v akci potrvá až do příštího roku. ,,Chceme, aby platila jasná pravidla pro stavbu hypermarketů. Zároveň ale podporujeme i výstavbu malých obchodů v místech, kde si lidé nemají kam zajít ani pro rohlíky,“ řekla Hana Chalupská z Nesehnutí.

Lidé z hnutí se rozhodli situaci řešit na základě výsledků studie, kterou vypracovali odborníci z Masarykovy univerzity pro brněnský magistrát. Výzkum ukázal například to, že za poslední tři roky zmizelo z ulic na pět set obchodů. Kampaní chtějí na tento problém upozornit. ,,Lidé mohou z internetové stránky www.brno.hyper.cz poslat dopis s požadavky na změnu v územním plánu brněnským zastupitelům. Zároveň mohou podepsat i petici. Ta je k dispozici na našich stáncích či v prodejnách Brněnka a v jiných malých obchodech v centru města,“ vysvětlila Chalupská. Petici zástupci Nesehnutí předají po podzimních volbách nově zvoleným zastupitelům.

Už nyní ale město problém ubývajících malých obchodů řeší. Podle vedoucí odboru územního plánování a rozvoje Dany Wendscheové je situace složitá. „Souvisí to totiž s dalšími faktory jako je změna životního stylu či mobilita obyvatelstva. Na tento vývoj se snažíme reagovat regulacemi v územním plánování,“ podotkla Wendscheová.

Ke kampani se dosud připojila i řada významných osobností. Podporují ji například enviromentalistka Hana Librová, umělecký šéf divadla Husa na provázku Vladimír Morávek či sociolog Jan Keller. ,,Drobní obchodníci velkoplošně zanikají. Zákazníci tím přicházejí o možnost skutečného výběru a nezbývá jim, než nakupovat zdravotně víc než podezřelé potraviny a často secondhandové výrobky. To vše za ceny stále víc srovnatelné s cenami v bohatších zemích Evropy,“ uvedl své důvody k podpoření petice Keller.

ZUZANA POSPÍŠILOVÁ