Malým obchodům se prodej většinou vyplatí. „Už v říjnu jsme měli na státní svátek otevřeno. Tržba byla za den trojnásobná," oznámil ředitel sítě Okay marketů Karel Ulman. Majitelé menších obchodů však mají problémy se zásobováním. Dodavatelé jim ve svátek zboží nepřivezou. „Sklady máme plné, ale když vyprodáme vše pětadvacátého, budeme muset o den později zavřít," řekl Ulman.

Malé prodejny mají často menší sklady a jsou závislé na dodavatelích. Proto zůstanou zavřené například některé vesnické obchody. „Dřív jsme otvírali, ale když nám pekaři nedovezou čerstvé pečivo, nemá to smysl. Ostatní zboží si lidé koupí do zásoby," řekla prodavačka ze samoobsluhy v Ochozu u Brna, která nechtěla zveřejnit jméno.

Jiné malé provozovny obvykle ve svátky zavírají bez ohledu na konkurenci. Změnu neplánují ani letos. „Máme zavřeno na Štědrý den i o svátcích. Jako každý rok otevřeme jen poslední den v roce dopoledne," uvedla majitelka smíšeného zboží v Podolí Jaroslava Žitná.

Výhodu mají prodejci, kteří si obchody zásobují sami. Mnozí plánují alespoň zkrácenou otevírací dobu. „Zboží objednám a dovezu. Zákazníci si proto u mě nakoupí i o svátcích, ale jen do dvou hodin odpoledne," sdělil majitel prodejny potravin v Rosicích Hoi Son Ta. Pro zboží jezdí do velkoskladů.

Některým zákazníkům zavřené supermarkety nevadí. „Seženu si všechno před Štědrým dnem. Až bez nakupování mám sváteční náladu. Do večerky bych šla jen v případě nouze," řekla učitelka Blanka Janová.

ANNA TIŠNOVSKÁ