Jejím královstvím jsou dvě terasy v pátém patře bytového domu v brněnské Bystrci. Zatímco větší z nich slouží jako zelená odpočinková oáza klidu a je orientovaná na sever, menší jižní balkon je zejména užitkový. Právě na něm Praisová již přibližně deset let experimentuje se známými i exotickými druhy ovoce i zeleniny. „Je to hobby, časově je ale srovnatelné s polovičním úvazkem,“ vysvětluje žena, která je původně vystudovaná farmaceutka.

Organizátoři si pro děti v Letohrádku Mitrovských v Brně připravili nejenom výstavu, ale i interaktivní hry a úkoly.
FOTO: Setkání s Popelkou v životní velikosti. V Brně oživují tradiční pohádky

Vášeň pro botaniku ji provází již od dětství. Se zájmem o léčivé rostliny a jejich využití při výrobě léků se proto rozhodla pro studium farmacie, obor ale po několika letech v praxi opustila. Nadšení pro zeleň jí ale zůstalo a postupně začala se svými terasovými projekty. „V prvních letech jsem zkoušela, co na balkoně vyroste a chytlo mě to tak, až jsem řekla, že pokud si s manželem koupíme vlastní byt, bude v horním patře a s terasou, abych tam mohla pěstovat všechno možné,“ vzpomíná Praisová na pěstitelské začátky.

Nejdříve obligátní rajčata nebo bylinky, dnes už zahradničení pro fajnšmekry. Během sezóny dokáže být zapálená pěstitelka prakticky ovocně i zeleninově soběstačná. V příspěvcích na sociálních sítích své fanoušky pravidelně těší plnými miskami, které obsahují papriky, cukety, ředkvičky, hrášek či několik rozmanitých druhů listových salátů. Při sklizni ovoce pak nejeden sledující závidí hrsti malin, ostružin a dvou druhů jahod.

Největším hitem jsou mezi fanoušky bezesporu kanadské borůvky. Košaté keře obsypané modrými kuličkami každoročně nenechávají chladnými tisíce lidí. „Největší borůvkový keř pěstuji na severní terase, což se často setkává s údivem. Pět až šest hodin denně na něj ale svítí sluníčko, protože naše balkony nemají střechu,“ prozrazuje zahradnice s pseudonymem Pakvítko.

Rozptyl částic benzo(a)pyrenu na mapě Brna.
MAPA: Ovzduší v Brně. Podívejte se, kde je nejhorší situace

Kdy si uvědomila, že má její blog a profil na sociálních sítích výraznější dosah? Podle jejích slov přibližně v době, kdy se počet sledujících přehoupl přes pět set. Aktuálně má na instagramu přes šestnáct tisíc fanoušků. „Určitě by mě naplňovalo, kdybych svoje terasy měla jako práci na plný úvazek. Na druhou stranu se trochu bojím, že by moje dosavadní hobby ztratilo kouzlo,“ zamýšlí se dvaatřicetiletá Pavlína Praisová.

Za výslednými líbivými pochoutkami totiž stojí hodiny soustavné práce a péče o rostliny. A protože balkonová kouzelnice nerada plýtvá, snaží se být maximálně soběstačná v zalévání, hnojení i množení rostlin. Na terasách jí v tom pomáhá jak dešťová voda, tak vermikompostér a uchovávání semínek z vlastních výpěstků.

Rýsující se druhá část silniční galerie VMO Žabovřeská v Brně.
Půl roku a VMO Žabovřeská v Brně bude hotová. Proleťte se nad rostoucí stavbou

Letošní velmi teplé a brzké jaro ji proto v řadě ohledů překvapilo. Nejen kvůli dřívějšímu probouzení keřů, ale zároveň s ohledem na nedostatek vody. „Problém s nedostatkem vody řeším nejméně poslední tři roky. Je sucho. Letošní teplé jaro je šílené, protože všechno vykvetlo velmi brzy. Třeba nektarinka nebo borůvky vykvetly v době, kdy ještě ani pořádně nelétali opylovači,“ krčí rameny sympatická matka dvou malých dětí.

Kromě zahradnických počinů si pěstitelka libuje také v hmyzu. Škůdců a dalších druhů se na obou terasách nenachází zrovna málo. Namísto shánění postřiků se ale Praisová snaží rostliny ochránit spíše nalákáním hmyzu, který škůdce zlikviduje. „Baví mě sledovat ten přirozený cyklus. Hodně bojuji se zlatohlávky, přestože si nemyslím, že jsou primárně škůdci. Loni jsem si ale všimla, že se u mě objevil hmyz, který klade vajíčka na jejich larvy. Takže se tam objevilo něco, co je zase likviduje,“ popisuje pěstitelka.

V pondělí se otevřela Pošta Partner v Orlí ulici v Brně. Je první třípřepážkovou Poštou Partner v České republice.
Nová Pošta Partner v Brně. Město bude platit náklady na pobočku v Orlí ulici

Přestože má volných chvil spíše nedostatek než přebytek, využívá je nejraději četbou, pobytem v přírodě a dříve také hraním počítačových her. „Mě toho baví spousta. Dobře jsem se vdala, protože oba s mužem patříme mezi ty, kteří se vždy pro něco nadchnou, a pak nevidíme, neslyšíme a děláme jenom to,“ směje se Praisová.

Právě manžela označuje za pomocnou ruku ve svých terasových projektech. „Hodně lidí neví, že přezdívka Pakvítko je vlastně kombinace mého křestního jména, rodného příjmení a prvního písmene manželova jména. Je to odkaz nejen na kytky, ale taky na něj, protože bez jeho pomoci a vynalézavosti by na terasách spousta věcí nevznikla,“ říká balkonová zahradnice.