Vyloučení zakládajícího člena brněnské Top 09 Jana Mandáta ze strany je v rozporu s jejími stanovami. Zůstává tak stále jejím členem. Takový je výsledek šetření smírčího výboru strany ohledně loňského vyhazovu předsedy oblastního sdružení na Brně-severu. Mandát kvůli pochybení krajského výboru vyzval jeho předsedu a kandidáta na jihomoravského hejtmana Jana Vitulu k odstoupení z krajské organizace i z prvního místa na kandidátce TOP 09 do nadcházejících voleb.
Mandáta krajský výbor začátkem října loňského roku vyloučil kvůli medializaci vnitrostranických problémů a poškození strany. „Pouze jsem se vyjádřil k údajné trestní minulosti člena strany Martina Šrubaře. Vedení krajského výboru mě pak v mé nepřítomnosti vyloučilo. Proti tomuto rozhodnutí jsem se odvolal a smírčí výbor mi dal za pravdu," sdělil Brněnskému deníku Rovnost Mandát.
Kvůli vnitrostranickým bojům už loni na podzim musela Top 09 odejít z koalice na radnici městské části Brno-sever.
Mandát tvrdí, že jeho vyloučení bylo důsledkem vnitrostranického boje. „Považuji to za projev nízké míry demokracie. Rozhodnutí stranického smírčího výboru jasně ukazuje, že pod Vitulovým vedením krajský výbor nezákonně rozhoduje. Měl by proto rezignovat na své stranické funkce," sdělil Mandát.
Vitula s ním však nesouhlasí. „Smírčí komise poukázala především na procedurální chyby. Téměř dvacítka členů krajského výboru se jednomyslně shodla na Mandátově odvolání. Jeho chování poškodilo stranu. Nyní o jeho osudu budeme rozhodovat znovu," sdělil Vitula.
Podle místopředsedy smírčího výboru strany Pavla Jandy pochybila jihomoravská Top 09 především v tom, že na jednání o vyloučení ze strany Mandáta nepozvala. „Neumožnila mu tak řádně se hájit. To, že se jednání neúčastnil, považujeme za zásadní procesní vadu, která výsledek rozhodování významně zpochybňuje," podotkl Janda.
Smírčí výbor dal Mandátovi také za pravdu v tom, že svým jednáním stranu nepoškodil, a naopak se snažil objektivně informovat o situaci v ní. Mandát se zatím nerozhodl, jestli ve straně zůstane.
Vitulu kritizuje i další ze zakládajících členů strany a bývalý předseda brněnské Top 09 Jan Levíček. Ten už loni stranu dobrovolně opustil. „Rozhodnutí smírčího výboru je jasným důkazem o tom, jak jihomoravská frakce funguje. Kvůli jejímu vedení ji už opustilo mnoho členů. Vitula nedokáže vítězit myšlenkami, ale pouze pomluvami. Měl by zhodnotit své dosavadní účinkování ve straně a opustit ji," sdělil Levíček.
Podle šéfa brněnské organizace Jaroslava Kacera stranu poškozuje především Mandát. „Vitula je dobrým krajským předsedou a hlavně nejlepším kandidátem na hejtmana. Výzva k odstoupení je součástí Mandátova politického boje," tvrdí Kacer. Mandát však jeho slova odmítá. „Jednám sám za sebe, s žádnou politickou stranou nespolupracuji. Poukazuji na chyby, kterých se vedení jihomoravské Top 09 dopouští," dodal.
Podle politologa Petra Čerbáka může současný spor Top 09 poškodit před nastávajícími volbami. „Voliči mohou ztratit důvěru ke straně, která nevystupuje jednotně. Požadavek na odstoupení jihomoravského předsedy je ale podle mě přemrštěný," sdělil Čerbák.