Přinést nepotřebný plastový květináč nebo truhlík a vhodit jej do speciálního kontejneru. Nic víc lidé udělat nemusí. Všechny zbytné nádoby posléze pracovníci přeberou, použitelné věnují na dobrou věc a z rozbitých vyrobí nové květináče.

Do pilotního projektu je aktuálně v Jihomoravském kraji zapojených šest lokalit. „Chceme být především užiteční a přispět naším nápadem k větší udržitelnosti. A také dát nový život na první pohled už zbytečným věcem,“ vysvětlila autorka projektu Otoč květináč Lenka Novotná.

Barbora Seidlová a Michal Isteník hrají v nové české komedii To za nás nebylo. Vznikla v Brně.
VIDEO: Pohlaví? Dnes můžeš být i kýbl. Komedii To za nás nebylo natáčeli v Brně

Většina zahrádkářských nadšenců plastové květináče vyhazuje zpravidla do žlutých kontejnerů. Tím ale ukončí jejich životnost a nádoby posléze končí ve spalovně. „Květináče přebereme, hezké a funkční věnujeme tam, kde budou ještě dobře sloužit,“ pokračovala Novotná.

Využití pak najdou třeba v domovech důchodců, ve školách nebo v azylových domech. Do sběrných boxů lze přinést jakékoliv květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité. V hobby prodejnách a zahradnických centrech je lidé najdou většinou v sekci květináčů. Rozbité plastové nádoby pracovníci sběrných míst podrtí a následně z nich vyrobí nové.

Za plotem zůstává park na Moravském náměstí v Brně. Zástupci Brna-středu řeší s architekty novou podobu.
VIDEO: Moravské náměstí v Brně po opravě dál za plotem, dávno už měl zmizet

V Jihomoravském kraji mohou zájemci službu Otoč květináč využít zatím na šesti místech. Konkrétně mohou použité plastové nádoby vrátit v obou brněnských prodejnách Bauhaus, v hobby marketu Obi v brněnské Sokolově ulici, v UniHobby prodejně na pomezí Komína a Bystrce nebo v zahradnictví U Kopřivů v Šebrově na Blanensku či v UniHobby marketu v Hodoníně.

„Udržitelnost a citlivý přístup k životnímu prostředí jsou jedny z našich hlavních hodnot. Akce nás proto oslovila. Líbí se nám myšlenka dát druhou šanci starším nebo poškozeným květináčům,“ uvedla za hobby markety Bauhaus Lucie Odehnalová. Sběrné boxy tam zákazníci najdou u pokladen.

Koněspřežná tramvaj vyjede i na oslavy 155 let brněnské MHD.
Oslavy 155 let MHD v Brně: vyjede koňka a staré vozy, zahrají kapely zaměstnanců

Koncept vrácení plastových květináčů je některým zahrádkářům blízký dlouhodobě. „Vracím je do zahradnictví. Dokonce tam k tomu mají velký drátěný zásobník, něco jako koš,“ podotkla například Kateřina Drápalová.

Podle Davida Lahody je naopak nutné vysbírané květináče pořádně vydezinfikovat, a teprve poté je nabízet dále. „Projekt je uskutečnitelný, pokud bude vypracovaný systém dezinfekce použitých květináčů. Jinak hrozí riziko zavlečení chorob nebo škůdců do další výsadby. Žádné rozumné zahradnictví je bez dezinfekce takto neotočí,“ zamyslel se Lahoda.

Sběrná místa pro použité plastové květináče na jihu Moravy:

• Bauhaus Brno, Štýřice
• Bauhaus Brno, Ivanovice
• Obi Brno, Sokolova
• Uni Hobby Market Brno, Bystrcká
• Uni Hobby Market Hodonín
• Zahradnictví U Kopřivů, Šebrov