„Bereme to jako začátek naší spolupráce, máme v klubu i postižené členy a chceme jim pomoci,“ řekl předseda Klubu českých turistů Jan Stráský.

„Naše spolupráce s klubem turistů začala už před rokem, kdy zahájili sbírku na podporu turistiky pro handikepované,“ popsala vznik trasy koordinátorka projektu Pavla Střechová. Nejkratší možnost zdolání trasy je šest a půl kilometrový úsek. Pro ty, kteří chtějí pokračovat dál je připravený další úsek asi čtyř kilometrů.

Na trase mají vozíčkáři několik možných zastávek na občerstvení nebo malou pauzu. „Trasa je dobrá věc, ale nějak zapomněli na autobusové spojení, málem jsem to dneska nestihla,“ stěžuje si vozíčkářka Ludmila Kulová. Podle mluvčí Dopravního podniku města Brna Hany Pohanové je však spolupráce s vozíčkáři na vysoké úrovni. „Například koupi nových nízkopodlažních vozů vždy konzultujeme se svazem vozíčkářů,“ dodala Pohanová.

Projekt turistika pro všechny se tak snaží přiblížit možnosti pobytu v přírodě i handikepovaným. Už dva roky vozíčkáři ve spolupráci s agenturou Bílý Medvěd zkoušejí a popisují možné turistické trasy. „Samozřejmě budou stezky s novým značením pro vozíčkáře zahrnuty i v mapách Klubu,“ ubezpečil Stráský.

Turistická stezka v Mariánském údolí je tak první oficiální trasou pro vozíčkáře. „Doufáme, že jich bude přibývat, ve fondu pro pomoc handikepovaným jsou peníze ještě na čtyři trasy,“ řekla s úsměvem Střechová. Nové turistické značky se tak nejspíš objeví i v Libereckém, v Moravskoslezském nebo Středočeský kraji.

BARBORA KOZLOVÁ