Tradiční ochutnávku Svatomartinských vín pořádá už po čtrnácté Vinařský fond. S úderem jedenácté hodiny slavnostně ochutnává představitel svatého Martina první letošní víno. „Svatomartinskému vínu jsme požehnali v katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově. Jsem rád, že nyní mám tu čest otevřít první lahev,“ říká příchozím z pódia svatý Martin.

Návštěvníci se čím dál více hromadí u pokladen, aby si koupili vstupné na košt. Za šedesát korun dostávají skleničky, katalog vzorků i několik degustačních mincí. „Lidé mohou ochutnat na sto vzorků vybraných Svatomartinských vín, lahve od vybraných vinařů si zájemci zakoupí i domů,“ říká za organizátory Tereza Melišová.

K poslechu se náměstím linou tóny cimbálové muziky, z přilehlých stánků s občerstvením voní grilované sýry, klobásy a smažené brambůrky. „Představitel svatého Martina se mi moc líbí, i když jsem ho zahlédla jen zdálky. Do Brna jsem přijela za příbuznými, tak jsme rovnou přišli ochutnat i pár vzorků vín,“ popisuje pod pódiem Irena Kratochvílová, která přijela z Vysočiny.

Svatomartinský košt na náměstí potrvá až do podvečerních hodin.