Na zem odpadávají kusy hlíny. Třímetrový robot Kuka přímo před zraky návštěvníků frézuje repliku sochy Tomáše Garrigue Masaryka, která byla v Brně v roce 1928. Je pondělí odpoledne a prvním dnem začíná šedesátý Mezinárodní strojírenský veletrh na brněnském výstavišti. Představuje se tady asi 1650 firem z dvaatřiceti zemí. Partnerskou je letos symbolicky Slovensko.

Replika Masaryka je jedním z lákadel unikátní výstavy 100ries, mapující sto příběhů československé průmyslové historie. Druhou repliku Masaryka dodělává na místě sochař Ladislav Jezbera. „Komplikovanější části jako je ucho nebo ruka nemusí tvořit sochaři takový problém jako třeba knír, aby působil přirozeně,“ zmiňuje.

Zdroj: Deník / Michal Hrabal

Expozice 100ries zavádí lidi i do rozšířené reality. Návštěvník díky technologiím seznámí s nejvýznamnějšími vědeckými počiny posledních sto let. „Dětem se to líbí. Vzal jsem je s sebou, abych je nasměroval ke strojírenství a to se podařilo. Na jiných expozicích je zajímají především roboti,“ poukazuje Jan Večeřa z Kuřimi na Brněnsku.

Právě roboti vyčnívají v novinkách jednotlivých firem. Několik jich předvádí třeba MCAE Systems z Kuřimi. „Je určený pro automatické skenování dílů. Máme skenery pro ruční měření i sériové měření. Na obrazovce se promítá, co zrovna jak bude měřit,“ vysvětluje Miroslav Roubíček.

Stálice veletrhu firma Siemens představuje speciálně upravený zadní křídlo vozu Bugatti Chiron. Jde o největší funkční hybridně sestavenou součástku na světě. Základ tvoří 3D tištěné tenkostěnné titanové komponenty a keramickou vstvou pokryté karbonové trubky. „Auto jede rychleji, než Boeing 747. Díl musí vydržet obrovskou sílu,“ vysvětluje za firmu René Zahradník.