Pietní akt se tak stal součástí dvoudenní akce nazvané Masarykovy dny s podtitulem Hovory o demokracii. Akce, kterou pořádá právě Masarykova univerzita, nabídne v úterý a ve středu přednášku, koncert, diskusi, projekci filmu i výstavu artefaktů spojených s TGM, které nejsou běžně dostupné veřejnosti. „Nebude to jen vzpomínka na Masaryka, jde o aktualizaci jeho odkazu ve vztahu k demokracii, z něhož čerpá i naše univerzita, která nese jméno prvního československého prezidenta coby svého zakladatele. Instituce žijí z idejí, ze kterých vyrostly – a případně i z jejich kritiky," uvedl prorektor Masarykovy univerzity pro akademické a personální záležitosti Jiří Hanuš.

Hlavní část programu s volným vstupem pro veřejnost se odehraje ve středu v Univerzitním kině Scala. Na půl pátou odpoledne je připravena projekce klasického snímku Dvanáct rozhněvaných mužů. Ve čtvrt na sedm večer na film volně naváže debata na téma Hovory o demokracii. "Hosty besedy budou politolog Stanislav Balík, teolog Pavel Hošek, publicista Roman Joch, dramaturg a rektor JAMU Petr Oslzlý, historik Ivan Šedivý, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský," vyjmenovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

V prostorách kina bude zároveň od čtyř odpoledne prodejní výstava vybraných publikací nakladatelství Munipress za speciální zvýhodněné ceny a také tematická výstava Archivu MU o návštěvě TGM v Brně v roce 1924. "Na místě bude možné vidět první pamětní knihu Masarykovy univerzity, do které zanesl vůbec první zápis v roce 1924 právě Masaryk, a mimořádně bude také vystavený obraz Františka Hlavici, která zachycuje tehdejší uvítání prezidenta na univerzitě," dodala mluvčí.