K výzkumu vědci vytipovali osmapadesát aktivních galaxií, které se dají kalibrovat pomocí dvou odlišných metod. První vyhodnocuje ultrafialové a rentgenové záření vyzařované centry galaxií, druhá pracuje s hodnotami ultrafialového záření ve vztahu k poloměrům akrečních disků, což jsou struktury vytvořené z rychle rotujícího plynu okolo masivní černé díry v centrech galaxií. „Z výsledků měření vyplynul rozpor, takže jsme se zabývali otázkou, čím to může být,“ uvedl vedoucí výzkumu Michal Zajaček z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity.

Nyní ještě auta po mostě v brněnské Merhautově ulici projedou, 14. února tam však začne platit úplná uzavírka.
Uzavírka mostu v Merhautově. Podívejte se, kudy pojedou auta i MHD v Brně

Vědci zjistili, že porach, který se nachází v centrech galaxií a obíhá v podobě oblaků kolem centrální černé díry, může pohlcovat a rozptylovat jak ultrafialové, tak rentgenové záření těchto kvasarů (vesmírné těleso s výrazným rudým posuvem spektra - pozn. red.). „A tím zkreslovat vzdálenosti galaxií od nás. Je to, jako když si představíte písečnou bouři na poušti, která výrazně tlumí sluneční světlo," přirovnal Zajaček.

Na druhý způsob měření ovšem tento prach vliv nemá. „Tato metoda by mohla fyzikům pomoci v objasnění nesrovnalostí v současných teoriích o vesmíru,“ dodal Zajaček.