Mezi nové odborné asistentky patří i Oksana Stupak, která nastoupila na Ústav pedagogických věd Filozofické fakulty. Na Ukrajině působila nejdříve na univerzitě v Donbasu, na Národní pedagogickou univerzitu M. P. Drahomanova v Kyjevě se přesunula v září loňského roku. „Od října do letošního února jsem společně s Markétou Košatkovou, asistentkou Pedagogické fakulty, pracovala na projektu Modernizace vzdělávacích kurzů s interaktivními digitálními nástroji pro studenty pedagogických oborů. Tak začala už moje dřívější spolupráce s Masarykovou univerzitou,“ vysvětlila Stupak.

Příležitost spolupracovat s brněnskou univerzitou získala Ukrajinka díky odbornosti a předchozím kladným zkušenostem. Ve svém oboru se věnuje ekonomice, vzdělávání, andragogice a sociální pedagogice. Ústav pedagogických věd nyní počítá především s jejím zapojením do výuky, v budoucnu by se pak mohla věnovat systematické podpoře škol, které přijaly ke vzdělávání ukrajinské děti. „V práci teď vidím jediný problém, kterým je moje nedostatečná úroveň češtiny. Zatím tedy používám angličtinu, ale už jsem se začala učit česky,“ doplnila Stupak.

Jako výzkumná pracovnice Ústavu botaniky a zoologie se uplatní Svitlana Iemelianova. Do Brna uprchla na začátku března z Kyjeva, kde působila na Institutu botaniky M. G. Kholodného. „Zaměřuji se hlavně na klasifikaci vegetace, ekologii rostlinných společenstev a biogeografické vzorce vegetace. Ukrajinské vědce významně podporují čeští kolegové, a tak jsem měla příležitost dostat se až na Masarykovu univerzitu,“ popsala ukrajinská vědkyně.

Čtyři lidé tak od začátku dubna působí na přírodovědecké fakultě, další tři na filozofické a fakultě sociálních studií. Na pedagogické fakultě a ve středisku Teiresiás působí jeden člověk, na lékařské fakultě očekává univerzita posilu v polovině dubna. Díky Fullbrightovu stipendiu získala příležitost působit na fakultě sociálních studií Ukrajinka s předchozími pracovními zkušenostmi z Dánska.

V jihomoravském centru asistenční pomoci evidují zaměstnanci přes dvaadvacet tisíc válečných uprchlíků, jen v pondělí jich odbavili přes tři sta. Celkově již kraj poskytl ubytování více než pěti tisícům potřebných, v dočasném nouzovém přístřeší přespalo v noci z neděle na pondělí 231 lidí. Devětadvacet lůžek nyní zůstává volných.