Zprísnění podmínek platí od července. Řidiči se tam dostanou jen od šesti hodin ráno do půl jedenácté dopoledne. Taxislužby a sdílená auta mají vjezd zakázaný úplně. Nový systém zatím platí v testovacím tříměsíčním režimu. „Velkou změnu jsem nezaznamenala. Kromě toho, že jsem se nemusela vyhýbat šalinám, je to podobné,“ připomněla Jana Šmídová prázdninovou výluku tramvají.

S opačnou zkušeností se tam počátkem týdne svěřil Michal Novotný. „Úbytku aut na Svoboďáku jsem si všiml, na České to bude asi podobné. Občas na náměstí vídám stát auta strážníků. Určitě pomáhá, že to hlídky opravdu kontrolují,“ sdělil. Strážníci hlídají vstupy z Rašínovy i Masarykovy ulice.

BEZ POVOLENÍ?

Za poslední dva měsíce provedli téměř dva a půl tisíce kontrol týkajících se oprávněnosti vjezdu do historického centra. „Z toho zhruba 250 aut nemělo povolení. Pokud kolegové zjistí, že jimi zastavené vozidlo nemá potřebné oprávnění, řeší případ jako podezření z přestupku,“ uvedla mluvčí brněnské městské policie Markéta Skřivánková. Přestupek lze vyřešit pokutou, druhou cestou je oznámení úředníkům. Ti pak událost řeší dál.

Podle radního pro dopravu Petra Kratochvíla se změny osvědčily. „Za nás se to setkalo s velkým povděkem. Převládá názor, abychom pokračovali v tomto režimu i po 30. září, kdy skončí pilotní provoz,“ řekl Kratochvíl Deníku Rovnost.

Začne také příprava na umístění kamer, které nahradí v budoucnu strážníky. Technická příprava však podle Kratochvíla zabere čas. „Vyprojektování, získání stavebního povolení a vysoutěžení dříve než za rok nezvládneme,“ upozornil.

Za poslední dva měsíce dali strážníci autům porušujícím pravidla celkem sedmadevadesát botiček. Od 26. srpna se poplatek zvýšil ze čtyř set korun na dvojnásobek.

Nejvíce hlídky strážníků zaměstnává podle Skřivánkové Rooseveltova, Nádražní, Husova a Orlí ulice. Z nejužšího centra potom také Zelný trh, Masarykova, Veselá či Jezuitská. „Za poslední měsíc se v Brně-středu naše hlídky zabývaly skoro čtrnácti sty dopravními přestupky. Za poslední rok jsme v této oblasti zaznamenali více než osmatřicet tisíc dopravních přestupků," vyčíslila mluvčí strážníků.

Pěší mezi Masarykovou a nám. Svobody:

v obou směrech od 1. 8. 2021 do 30. 7. 2022: průměrně 39 153 lidí za den

rozdíl mezi všedními dny a víkendy: soboty a nedělev průměru o 8 tisíc chodců klidnější než běžné všední dny

nejvíce lidí mezi Masarykovou a náměstím Svobody: v pátek 17. 6. 2022, celkem70 861 lidí

MICHAL HRABAL

BARBORA VOZKOVÁ