„Bohužel rakovinová onemocnění se v mé rodině vyskytují velmi často. Můj otec pochází z šesti sourozenců a čtyři z nich už na nějakou formu rakoviny zemřeli. Navzdory tomu, že stále žije, i on prodělal rakovinu ledvin jako já,“ vyprávěl muž.

Jeho léčba je velmi náročná. Ozařování i chemoterapie v dětství mu totiž nejen zničily nádor, ale také poškodily kosti a srdce. Delaland tak brzy podstoupil náhradu kyčle. Před několika lety jej navíc lékaři kvůli těžce selhávající srdeční komoře napojili na mechanické zařízení, které mu pomáhá pumpovat krev do celého těla. Svoje srdce si tak v podstatě nosí v batohu.

Hmotnostní spektrometr pořízený Masarykovým onkologickým ústavem zlepší výzkum rakoviny.
Nežádoucí účinky po chemoterapii rakoviny prsu: výzkum z Brna mírní dopady léčby

S úrovní léčby v Brně je spokojený. Lékaři z Masarykova onkologického ústavu se mu ji snaží přizpůsobit na míru a spolupracují s odborníky z jiných zdravotnických ústavů.

Cyril Marc Paul Delaland má genetické predispozice k rakovinovému onemocnění.Cyril Marc Paul Delaland má genetické predispozice k rakovinovému onemocnění.Zdroj: Deník/Tereza HálováPodle Delalanda je tak léčba rakoviny v Brně na stejné úrovni jako v jiných evropských městech. To teď potvrdila také mezinárodní odborná komise. Masarykův onkologický ústav v Brně od Organizace evropských onkologických ústavů získal statut Komplexního onkologického centra, a zařadil se tak mezi jednatřicet nejprestižnějších pracovišť tohoto druhu v Evropě. V oblasti střední a východní Evropy je teprve druhým.

„Akreditace je zaměřená výhradně na onkologii a představuje cestu, jak překonat rozdíly v organizaci onkologické péče a v přístupu k diagnostice a léčbě v různých částech Evropy. Naplnění všech standardů Organizace evropských onkologických ústavů dává předpoklad, že v daném onkologickém centru je poskytována péče na požadované úrovni evropské kvality,“ vysvětlila vedoucí Oddělení kvality a akreditací Masarykova onkologického ústavu, Tereza Malá.

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Těchto standardů organizace udává více než tři sta. Aby však Masarykův onkologický ústav získal nejvyšší stupeň, musel splnit i dvanáct doporučení mezinárodní komise.

Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu Marka Svobody se polovina doporučení týkala péče o pacienty. Vedení proto založilo Pacientskou radu. Pro největší diagnostické skupiny dále zřídilo pozice koordinátorů péče, kteří se věnují nově příchozím pacientům. Posílilo psycho-onkologickou péči a významně navýšilo počet klinických hodnocení a výzkumných projektů. Snaží se také, aby léčba byla navržená a zaměřená přesně na formu pacientova onemocnění. Podobně jako u Francouze Delalanda.

Nová 3T magnetická rezonance Magnetom Vida na Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Silnější než magnet na vrakovišti: v Brně mají novou magnetickou rezonanci

Statut ústavu pomůže při navazování další mezinárodní spolupráce. Ten letos v březnu rovněž obhájil pozici centra evropské sítě pro léčbu vzácných nádorů u dospělých a jako první v České republice získal akreditaci pro sběr a ukládání vzorků nádorů pro výzkum rakoviny do banky biologického materiálu.

„To rozšiřuje naše možnosti výzkumu a přispívá k inovacím v onkologické diagnostice a léčbě. Spolupráce uvnitř české sítě a evropské velké infrastruktury pro biobankování umožňuje výzkum nádorů, který by byl jinak stěží proveditelný,“ ozmámil vedoucí Banky biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu, Roman Hrstka.