Základní kámen obou staveb poklepali na začátku týdne zástupci onkologického ústavu i členové vlády v čele s premiérem Petrem Fialou.

Moderní Centrum inovativní a podpůrné péče naváže na stávající Švejdův pavilon. Dosavadní prostory bránily dalšími rozvoji služeb pro pacienty, zástupci onkologického ústavu předali staveniště dodavateli již začátkem listopadu.

„Dostavba nynějšího Švejdova pavilonu přinese nové prostorové kapacity pro Centrum prvního kontaktu, klinického hodnocení, podpůrné péče a Edukační centrum. To poskytne vzdělávání pacientů a jejich blízkých, a to i za využití fyzických i virtuálních modelů. Takto koncipované edukační centrum v onkologii bude jediným svého druhu v Česku,“ podotkl ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda.

Již v příštím roce se tak pacienti a návštěvníci brněnského onkologického ústavu dočkají oddělení preventivního vyšetřování, poradenství, motivační poradny nebo přednáškového sálu. „Nová centra ústavu umožní zahájit další programy pro onkologické pacienty, stejně jako ty zaměřené na účinnější prevenci nádorových onemocnění,“ uvedl při poklepání základních kamenů obou center premiér Petr Fiala.

Miliardová investice do rozvoje Masarykova onkologického centra proudí z Národního plánu obnovy, zhotovitelem jednotlivých budov jsou firmy PKS stavby a Zlínstav. „Obě stavby umožní přesunout a rozšířit stávající pracoviště onkologické prevence, genetiky a vzdělávání pacientů a vytvoří nové prostory pro podpůrnou péči a klinický výzkum,“ přiblížil ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Marek Svoboda.

Stavby umožní i zvýšení kapacity na parkování

Současně dodal, že změna rozmístění pracovišť přispěje ke zvýšení bezpečnosti pacientů. „V neposlední řadě stavby přinesou nové kapacity pro parkování. Umístění vstupu do ústavu takového významu a velikosti v prostoru Vaňkova náměstí dodá místu nový rozměr a urbanistickou funkci,“ pokračoval Svoboda.

Právě parkování v okolí ústavu je pro řadu Jihomoravanů dlouhodobým problémem. Parkovací kapacity v místě nestačí, řada návštěvníků proto před nalezením stání krouží kolem zdravotnického zařízení dlouhé minuty. „O výstavbě parkovacího domu na Žlutém kopci jednáme. Uvědomujeme si, že je to náš dluh vůči onkologickému ústavu,“ přiznala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Z návštěvy expozice Slovanské epopeje v Moravském Krumlově.
Epopej v Krumlově láká turisty. Za loňský rok ji vidělo přes čtyřicet tisíc lidí

Plánovaný parkovací dům má v budoucnu nabídnout až dvě stě dvacet stání, vedení města a představitelé Masarykova onkologického ústavu již dříve podepsali memorandum o spolupráci.

S cílem usnadnit situaci návštěvníkům a pacientům zavedli představitelé ústavu v místě před nedávnem placené parkování. Potíže s nedostatkem parkovacích stání se však dosud vyřešit nepodařilo. Z dřívějších tři sta šedesáti parkovacích míst jich postupně z okolí ústavu vymizelo sto třicet. Kvůli dostavbě Švejdova pavilonu se jejich počet se začátkem letošního roku snížil o dalších dvaačtyřicet.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Výstavba Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče má zajistit přes dvě stě parkovacích stání.

Na pohodlnější parkování si však lidé ještě počkají, obě budovy dělníci dokončí nejdříve v příštím roce. Aby však ústav nepřišel o financování z evropských fondů, musí být projekt hotový nejpozději do přespříštího roku.