Pacienty trpící rakovinou léčí už přes pětaosmdesát let. Za tu dobu se postarali o desetitisíce lidí s rakovinotvornými nádory. Lékaři Masarykova onkologického ústavu v Brně pracují na největším pracovišti svého druhu v České republice. Nejpozději do pěti let mají získat zcela nové prostory. Vzniknou na místě bývalé transfúzní stanice, která stojí vedle ústavu.

Podle zjištění Rovnosti mají zástupci Jihomoravského kraje a ministerstva zdravotnictví před dohodou, že se objekt v Tomešově ulici převede z vlastnictví kraje na ústav. „Čekáme na uzavření posudku na cenu, který požaduje ministerstvo, aby ústav mohl postoupit k jednání o smlouvě budoucí a předložit mu investiční záměr. Z úrovně kraje jsme zjišťovali obvyklou cenu, která činí přibližně třicet milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal. Zástupci ministerstva zdravotnictví na dotazy redakce neodpověděli.

Představitelé Masarykova onkologického ústavu mají o prostory bývalé stanice zájem dlouhodobě. „Je to pro nás klíčová rozvojová oblast, protože ústav obklopuje obytná zóna. Jedná se tak momentálně o jedinou možnost, jak můžeme získat další prostory,“ vysvětlila mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Objekt stanice je dlouhodobě ve špatném technickém stavu. Proto má po jejím zbourání místo ní nejpozději do roku 2025 vyrůst nová budova.

V prostorech chtějí zástupci ústavu rozvinout program onkologické prevence. „Zatím se nachází v Masarykově pavilonu. Počítáme i s tím, že vznikne omezené množství lůžek pro pacienty z Kliniky radiační onkologie, kteří v ústavu absolvují ozařování,“ nastínila Joukalová.

Podle bývalého ředitele zařízení Jana Žaloudíka je objekt pro přesun celého centra prevence ideální. „Oddělíme ho tak od ostatního provozu. Zdraví lidé nebudou muset chodit mezi nemocné,“ zmínil.

Pomohou unaveným

Vznik lůžek sloužící pro pacienty po ozařování vítá třeba Libuše Maarová, která se v ústavu léčila. „Spousta lidí je po ozáření unavená a potřebuje si někde alespoň na chvíli odpočinout. Hlavně pro dojíždějící je to problém, protože většina zákroků se dělá ambulantně,“ sdělila Maarová.

Ještě nedávno zástupci kraje zvažovali, že místo prostor pro onkologický ústav tam vznikne domov pro důchodce s přibližně 150 místy. Připravovali už kvůli němu dokonce koncesní řízení, protože zařízení měl postavit soukromý investor.

Rozšíření Masarykova onkologického ústavu

Od Jihomoravského kraje má ústav získat bývalou transfúzní stanici v Tomešově ulici, která s ním sousedí.
Zástupci kraje mají před dohodou s ministerstvem zdravotnictví o odkupu budovy.
Momentálně připravují podklady nezbytné pro odkup, hlavně odhady cen majetku.
Zástupci ústavu tam plánují rozvinout program onkologické prevence, vznikne omezené množství lůžek pro pacienty po ozařování.