V brněnských Bohunicích průvod přesně podle tradic putoval od domu k domu, v Dolních Kounicích zase lidé oslavovali zabijačkou. Nikde však nechyběly masky.

„Pozdrav pánbůh hospodyně a hospodáři, je masopust, tak ať se dobře daří,“ pozdravil masopustní průvod v Bohunicích na své první zastávce v místní cukrárně. Masky, mezi kterými nemohla chybět bába s nůší a medvěd, zazpívaly a zahrály tradiční moravské písně na housle a harmoniku.

Majitelé cukrárny si vyslechli také svůj masopustní rozsudek. „Sladké kalorie skáčou z regálu, tělo tak ztrácí veškerou parádu,“ upozornil soudce. Posilněn cukrovím a rumem pak průvod putoval dál bohunickými ulicemi. „Chodíme sem každý rok. Nejdříve jen jako diváci, teď už se v maskách zapojujeme do průvodu. Je skvělé, že se tradice začaly obnovovat. Jen škoda, že lidé z paneláků se k nim nepřipojí,“ podotkla například Petra Mlčochová v převleku bílé paní, která na průvod přišla se svou dcerou – malou čarodějnicí.

Potřetí se průvod zastavil na radnici u starosty. Ten se na masky připravil jednohubkami a několika lahvemi alkoholu.

Bohunické oslavy se postupně opět stávají tradicí. „Masopust tady pořádáme už po šesté. Přišel jsem na ten nápad za dlouhých zimních večerů. Lidi to uvítali a chodí nás dost, takže s masopusty počítáme i do dalších let,“ poznamenal starosta bohunické Orelské jednoty a radní Bohunic Ladislav Konečný.

Fašanky se v minulosti konaly hlavně na vesnicích. I tady proto začínají pomalu staré zvyky obnovovat. Jeden z největších průvodů tak obdivovali také lidé v Dolních Kounicích. „Masopust děláme poprvé. Chtěli jsme do vesnice vrátit tradici. Pokud budou mít hosté zájem, budeme průvod opakovat každý rok,“ uvedl manažer kounického hotelu Vinum Coeli, který masopustní oslavy pořádal.

Po dopolední zabijačce se masky, mezi nimiž se nacházel třeba soptící drak, který strašil děti, nebo kněz s kadidlem, vydaly na okruh kolem vesnice. Průvod zablokoval hlavní silnice a auta s usmívajícími se řidiči musela často počkat, až se účastníci posilní, zatančí si a posunou se o dům dál. „Průvod se mi moc líbí, nejlepší je drak. Víme, že tady oslavují, protože vzpomínají na dobu, kdy nebylo maso,“ obdivovala oslavy například devítiletá Gabriela Navrátilová, kterou nepostrašil ani medvěd, který se svému pánovi často utrhl ze řetězu a mručel na malé děti.

Kounický masopust však neměl úspěch jenom u místních, oslavit ho přijeli lidé z celé republiky. „Přijeli jsme si sem užít tradiční masopust. Je to mnohem lepší, než jsme čekali. Na jižní Moravu se určitě vrátíme,“ pochvalovala si veselí například Katka Straňáková, která se svými kolegy přijela až z Prahy.

Přání mnoha lidí, aby se první masopustní oslava v Dolních Kounicích po mnoha letech zase udržela, pořadatelé zřejmě splní. „Vidíme, že si s námi hrát chcete, takže máme nejlepší předpoklady k tomu, abychom tady masopustní tradici obnovili,“ slíbil jeden z pořadatelů a odborník na víno Branko Černý.