Mladý muž v klobouku se naklání nad hlubokou studnou a mluví s postarším párem. Výklad zakončuje natažením ruky. „Za tu radu bych ale něco chtěl. Já jsem žid, víte," usmívá se a divoce gestikuluje. Opodál vede jiný muž medvěda. „Když si s ním zatančíte, tak do roka otěhotníte," slibuje procházejícím ženám. Slaměný, Turci, kobyla i smrtka, ti všichni procházejí nádvořím brněnského hradu zcela sžití se svými rolemi.

Podívat se na masopust přišly i kamarádky Soňa Zemková a Jana Švábová. „My jsme přišly cíleně, věděly jsme, že tady bude masopust. Určitě nás nalákalo hezké počasí, program pro děti a stánky s jídlem," smějí se ženy.

Právě teploty pohybující se několik stupňů nad nulou přilákaly letos na masopust na Špilberku podle vedoucího průvodu Radima Dufka tolik lidí. „Počasí není zrovna masopustní, ale alespoň nemrzneme, je to daleko příjemnější než vloni, kdy byla zima. Letos je oproti loňsku zhruba trojnásobná návštěvnost. Je tady i spousta lidí, kteří o tom ani nevěděli a jen si vyrazili na procházku na Špilberk," popisuje.

Masopust začal Dufek se svou agenturou Rex pořádat před dvanácti lety ve Svitavách. „Minulý rok nás oslovili ze Špilberku, jestli bychom neudělali masopust i tady. Naše agentura se zabývá spíše vojenskou historií, ale přizvali jsme si kamarády z ostravské skupiny Keltik a v tomto spojení jsme byli letos schopní vytvořit dvaadvacet maškar. Baví nás to," vysvětluje Dufek.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Veselou masopustní náladu na Špilberku doplnila také cimbálová muzika, flašinet či dobový ručně poháněný kolotoč. Celý sobotní program začal již před obědem komentovaným bouráním masa, provázely ho soutěže a zakončený byl porážením kobyly.