Mysleli jsme si, že to všichni máme. Po několika týdnech čekání na výsledky nás ale čekalo nepříjemné překvapení. Osm lidí neuspělo. Tak popsal dojmy ze státní části letošní maturitní zkoušky z českého jazyka absolvent Biskupského gymnázia v Brně Jonáš Holcner. Ze čtyř maturitních tříd ve škole byla ta jeho jedinou, ve které slohovou práci napsali všichni alespoň na potřebných dvanáct bodů z třiceti.Souhlasí s ním i Tomáš Nohejl, který letos maturoval na gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše. „Vybral jsem si z témat popis pracovního postupu při přípravě palačinek. Myslel jsem si, že jsem to napsal na jedničku. Dostal jsem ale mnohem méně bodů, než jsem čekal. Naštvalo mě to," sdělil Nohejl.

Nespokojenost se státní částí maturit trápí i učitele a ředitele škol. „V mojí třídě byli dva studenti, kteří měli od začátku studia dobré známky z češtiny. Ze slohovky dostali dvanáct a třináct bodů. Cítí křivdu, ale odvolávat se nebudou. Vzhledem k přístupu Cermatu jsou rádi, že maturitu mají za sebou," upozornil učitel češtiny na Gymnáziu Matyáše Lercha Jiří Lukáš. Dodal, že se mu nelíbí ani systém hodnocení slohových prací. „Studenti dostali pouze počet bodů bez komentáře," vysvětlil učitel.

Podobný názor má i Holcner. „Mrzí mě, že nevím, v čem jsem udělal chyby. Na papíře, který jsme dostali, je sice kolonka slovní komentář, ale myslím, že tam nikomu nic nenapsali. Slohovku nám také nevrátili, abych se na ni znovu podíval," řekl student.

S problémem se slohovými pracemi se potýkali i studenti Střední průmyslové školy elektrotechnické. „V několika případech vedlo hodnocení slohové práce ke snížení známky z maturity z češtiny u studentů, kteří z ní měli trvale dobré známky," uvedla ředitelka školy Renata Řezáčová

Zatímco někteří studenti se s výsledkem maturity smířili, jiní se rozhodli podat žádost o přezkum. Stěžují si na krajský úřad. „Do včerejška jsme zaznamenali 257 žádostí. Převažují žádosti o přezkum písemné práce společné části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury," sdělil mluvčí krajského úřadu Jiří Klement. Žádosti kraj předává společnosti Cermat, která je autorem státní části maturit. „Zatím nám nebylo doručeno žádné vyhodnocení žádosti o přezkum. Lhůta pro jejich vyřízení je třicet dní, vzhledem k velkému množství žádostí však nevíme, zda bude dodržena," dodal Klement. Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka je počet žádostí o přezkum asi pětkrát vyšší, než v loňském roce, kdy se státní maturity skládaly poprvé.

Mluvčí společnosti Cermat Petr Habáň potvrdil, že pokud si studenti požádají o přezkum, může být jejich známka změněna. „Pokud usoudíme, že je žádost oprávněná, zpětně hodnocení můžeme změnit," vysvětlil Habáň.

Studenti si také stěžují na příliš náročnou těžší variantu státní zkoušky z matematiky. „Sto dvacet minut na třiadvacet úloh bylo málo. Úlohy byly formulovány netradičně a někteří se toho mohli zaleknout," upozornil před časem ředitel gymnázia na třídě Kapitána Jaroše v Brně Jiří Herman.

Se špatným nastavením letošních státních maturit souhlasí i ministerstvo školství. Minulý týden ministr Petr Fiala odvolal z funkce ředitele Cermatu Pavla Zeleného. „Státní maturity stojí ročně přes dvě stě milionů korun. Je třeba, aby se těšily důvěře lidí a aby nedocházelo k pochybením," prohlásil Fiala. Ministerstvo nyní sestavuje skupinu odborníků, kteří státní maturity posoudí.