Včely chová od svého dětství, kromě chovu díky tomu rozumí také medu. „Podle chuti poznám, kde pyl včely sbíraly. V okrajových částech města nebo třeba na Vysočině jsou velké úseky jednoho druhu pylu. Zato centrum Brna je rozmanité. Například kolem Špilberku kvete spousta ojedinělých keřů a stromů. Med má potom jinou chuť," popisuje včelař.

Kromě medu od svých včel plánuje na Špilberku prodávat také propolis. „Mateří kašičku ale ne, je velmi drahá na výrobu. Abych ji získal, musel bych postupně zabít své včelstvo," upozorňuje včelař.

Streit plánuje rozšíření svých rojů. „V centru je spousta míst, kde bych já nebo jiný včelař mohl chovat včely. Například každý park by pár rojů snesl. Třeba Obilní trh, Kraví hora, nebo Lužánky . Včely opylují stromy a keře a my potom jíme zdravý med. Vidím na tom jen samé výhody," vypočítává.

Největší riziko pro včelo podle něj je varoáza. Za pět včelstev loni Streit zaplatil padesát tisíc korun. Péče o roje ho stojí dva a půl tisíce korun. „Část včelstva pod Špilberkem se ale nakazila varoázou. Silnější včely totiž napadnou slabší, aby jim obsadily úl. Jenže si mikrob s nákazou přenesou do svého a onemocní," vysvětluje včelař.

Včelař Pavel Streit.Zdroj: DENÍK/Drahomír Stulír