V pátek krátce před jednou hodinou odpoledne přijel z Bratislavy do brněnské zoo lední medvěd Umca, otec slavných dvojčat Billa a Toma. Do Bratislavy ho ošetřovatelé přestěhovali loni začátkem listopadu, protože se domnívali, že jeho medvědí partnerka Cora čeká mláďata, která by jejich otec mohl ohrozit. Medvědice však dosud neporodila, zoo se tedy rozhodla Umcu vrátit zpátky do jeho domova.
Je krátce před jednou hodinou odpoledne a ve správní budově brněnské zoologické zahrady je rušno. Novináři už mají nachystané bloky a mikrofony, fotografové vytahují z brašen svoje přístroje. Všichni čekají jen na jedno. „Už je v Brně!,“ hlásí mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra. Řeč je o ledním medvědovi Umcovi, který je na cestě z Bratislavy do svého brněnského domova.
O pár minut později už do areálu zoo vjíždí auto s přívěsem, ve kterém se skrývá Umca. Za nimi jede hasičský vůz s jeřábem, který pomůže pracovníkům zoo spustit medvěda do jeho výběhu. Kritická chvíle nastává zanedlouho, když auto vezoucí půltunového medvěda nedokáže zdolat prudké stoupání po cestě. Pomůže traktor, který auto i s přívěsem vytáhne do kopce nahoru k výběhu ledních medvědů. Tam hasiči zajistí Umkovu klec lany a vytáhnou ji z přívěsu.
Umca vypadá čile, přestože ho ošetřovatelé v Bratislavě museli uspat. Na kusy masa ho totiž do klece nenalákali. „Hned poté ho však probudili a Umca strávil cestu při vědomí,“ řekl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.
Umca se tváří nedočkavě, kýve se ze strany na stranu a přešlapuje z ''tlapy na tlapu''. S tím však přestane, když ho hasičský jeřáb zdvihne do vzduchu a spustí ho do výběhu. Tam už čeká provozní zoolog Jiří Vítek, na kterého připadl nebezpečný úkol. Musí totiž povolit šrouby Umkovy klece, aby mohli ostatní pracovníci zoo zhora vytáhnout železnou mříž, za kterou Umca sedí. Poté se musí zoolog co nejrychleji dostat nahoru, protože jinak by se mohl ocitnout v těsné blízkosti nebezpečných tlap arktické šelmy. Operace se vydařila. Zoolog je v bezpečí a medvěd už volně pobíhá ve výběhu. Záhy už mu chovatel hází kusy krvavého masa, do kterých se huňatý obr s chutí pustí.
Hovorka: Nechceme prošvihnout termín
Se svou partnerkou Corou se však Umca ještě chvíli neuvidí. Ošetřovatelé totiž nechtějí nechat věci náhodě a medvědici do začátku února ponechají v jejím brlohu pro případ, že by ještě porodila. „V odborné literatuře jsme zjistili, že lední medvěd rodil nejpozději třetího února. Coru tedy do té doby necháme v brlohu a Umcu k ní nebudeme pouštět,“ řekl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Podle něho je však pravděpodobnost, že Cora ještě porodí, velmi malá. „Loni se páření medvědů zpozdilo až o měsíc. Je tedy možné, že Cora nezabřezla. Nechceme teď prošvihnout nejvhodnější termín páření, který nastává v únoru, proto Umcu stěhujeme zpátky už teď“, vysvětlil Hovorka.
Dále ředitel Hovorka dodal, že není dobré převážet medvěda pokaždé, když medvědice zabřezne. „Umca už se nenechá přemluvit a do klece dobrovolně nevleze. Musíme ho uspávat, což je u zvířat vždy nebezpečné. Pro příště proto výběh medvědů upravíme tak, aby mohl být Umca odděleně od Cory, ale nemusel nikam jezdit,“ řekl Hovorka. Umca také dostane nový srub, ve kterém bude pobývat, než bude jisté, že přijdou na svět nová mláďata. „Potom ho budeme muset stejně přestěhovat, aby jim neublížil, když je matka vyvede z brlohu,“ dodal Hovorka.
Na to, že Cora čeká mláďata, chovatelé usuzovali z jejího chování. „Březost se na medvědici nijak fyzicky neprojeví, pouze se změní její chování,“ řekl zoolog z brněnské zoo Jiří Vítek. Mezi známky březosti patří například to, že medvědice přestane žrát a zaleze do brlohu. „Hodně lidí se nás ptá proč Coru prostě nevyšetříme a nezjistíme, zda je opravdu březí. To bychom ji ale museli uspat a riskovali bychom, že potratí,“ řekl Hovorka. Do budoucna se však ředitel zoo dívá optimisticky. „Medvědi obvykle po prvních šesti porodech medvíďata neodchovají. Nám se to podařilo už při třetím vrhu, kdy Cora odchovala Billa a Toma. Mateřské pudy v sobě má, takže doufám, že v budoucnu budeme opět úspěšní,“ uvedl Hovorka.
KATERINA NENKOVÁ