Noria se narodila v listopadu 2015 jako v pořadí páté medvídě samce Umcy a samice Cory. Narození ledního medvíděte je pro zoo vždy velkým chovatelským úspěchem a také obrovským lákadlem pro návštěvníky. V týmu, který se o Noriu i její rodiče staral, nechyběl ani dlouholetý chovatel šelem brněnské zoo Jaroslav Jasínek. „Norinka se od začátku podobala na mámu, je to takový lovec, ráda skákala do bazénu," zavzpomínal Jasínek.

Stavba nové odbavovací haly autobusového nádraží Zvonařka.
Rok oprav Zvonařky: světlo střídá temnotu. Co se změnilo a kdy bude hotovo?

Noria se stala okamžitě miláčkem návštěvníků zoo. Ti ji nejdříve mohli pozorovat pouze na záznamu z kamer z porodního boxu, poprvé ji pak ve výběhu uviděli zhruba čtyři měsíce po jejím narození. Popularitu si Noria udržela i v dalších měsících, kdy lidi bavila svými skoky do vody či hrou s mámou Corou. „Z řad lidí je o ní obrovský zájem. Videa, na kterých se objevuje, mají vždy desetitisíce zhlédnutí," okomentovala tehdy Noriinu popularitu tehdejší mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Jméno dostala Noria po hrdince z knihy o globálním oteplování. Její kmotrou se stala tenistka Lucie Šafářová.

V roce 2018 se Brňané museli s medvědí celebritou rozloučit. Aby Noria měla šanci porodit vlastní mláďata, putovala do zoo v německém Rostocku. Pravidelní návštěvníci však na medvědici doteď rádi vzpomínají. „Pamatuji si Noriu ještě jako medvídě. Ráda jsem se koukala, jak si hraje s maminkou Corou. Doufám, že se má v Německu dobře," řekla třeba Brňanka Nikola Veselá.

V Rostocku nyní Noria sdílí výběh s dalšími dvěma ledními medvědy. Mláďata zatím nemá. I pro tamní personál a návštěvníky je ale jedním ze zvířecích oblíbenců. „V roce 2018 jsme otevřeli náš nový výběh pro lední medvědy a Noria byla mezi jeho prvními třemi obyvateli. Nyní žije společně se šestiletým medvědem Akiakem a šestiletou medvědicí Sizzle. Noria je skvělá medvědice, velmi ráda si hraje, je odvážná, chytrá a ráda se učí novým věcem," zmínila Dorothea Riecková ze Zoo Rostock.

Kristián Kaňa, 14. 11. 2020, Šakvice, Nemocnice Břeclav, 3080 g, 49 cm
Právě jsme se narodila. Podívejte se na vaše miminka z jihu Moravy 48. týdne

V brněnské zoo nyní žije ve výběhu ledních medvědů pouze Noriina matka, samice Cora. Samec Umca již zemřel. Zástupci zoo dlouhodobě plánují ke Coře pořídit nového partnera. „Zatím v tomto směru ale nemáme pro návštěvníky žádné novinky," uvedl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.