„Memorandum bylo nejvýznamnějším krokem, jaký jsme potřebovali udělat. Co se týče dalších majetkoprávních transakcí, nic tak velkého rozsahu už před námi nestojí,“ uvedla v úterý brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Po podpisu memoranda zástupci obou stran přistoupí k dalšímu kroku, sice uzavření smluv. „Jednání byla poměrně dlouhá a složitá, ale výsledek odpovídá tomu, že mohou být obě strany spokojené. Pro město velký zájem na tom, aby mohl být budován a rozšiřován velký městský okruh a na druhé straně požadavky a zájmy TJ Sokol Husovice," shrnula Vaňková.

Velký Špalíček v Brně vlastní brněnské biskupství.
Velký Špalíček v rukou církve: brněnské biskupství jako průkopník investování

Při majetkoprávním vypořádání obě strany smění pozemky. Husovičtí sokolové dají městu vlastní, pro výstavbu městského okruhu potřebné parcely, za které získají městské. Na jejich části vyroste nová sportovní hala. Za 120 milionů korun vznikne u řeky Svitavy, představitelé města přispějí třiceti miliony.

„Sokolu přispějeme zhruba šesti sty tisíci na údržbu, rekonstrukci a zkvalitnění tenisových kurtů. A také zajistíme provoz pro kuželkáře na dobu, kdy nebudou moct využívat svou halu," doplnila Vaňková.

Kuželkárnu omezí výstavba rampy Nová Dukelská. Rekonstrukce se bude týkat tenisových kurtů na Cacovickém ostrově v nedalekých Maloměřicích. Poslouží jako náhrada za současné plochy v Husovicích, kterých se dotkne budování okruhu a rampy.

Na většině území hrozí ledovka. Nejhorší situace bude v Jihomoravském kraji a vee východní části Vysočiny.
Brno opět sevře ledovka. Výstraha platí od půlnoci do středečního poledne

Sokolové mají memorandem udělit souhlas se stavbou rampy na svých parcelách. „Druhá strana se také zavazuje udělat s městem příslušné kroky vedoucí k převodu vlastnického práva k částem dvou pozemků klíčových pro stavbu, a to formou směnné smlouvy. Případný rozdíl v cenách obvyklých vyřeší doplatek,“ řekl nedávno brněnský radní pro investice David Grund.

Výstavba částí velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova má začít letos na jaře. Nedávno zástupci Ředitelství silnic a dálnic vybrali zhotovitele stavby.