Především Brňanům mapa podle něj může ukázat v novém světle místa, která důvěrně znají. „Každý den chodí kolem domů spojených s Mendelem. Často si neuvědomují, jaký příběh vypráví,“ poznamenal.

Mapu, která je zdarma, si lidé poprvé odnášeli minulou sobotu, v den 197. výročí narození vědce, z festivalu Mendel je… včelař. Zájemcům ji nabídnou také pořadatelé Noci vědců letos v září, je také zdarma ke stažení na stránkách www.hvezdarna.cz.

Průvodce podle tvůrců projektu dostanou i žáci jihomoravských základních škol. „Projekt je srozumitelný pro všechny generace. Mendel byl všestranný vědec světového formátu,“ upozornil opat Evžen Martinec, který založil Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.

Pro zvětšení klikněte.

Zatím po Brně koluje deset tisíc výtisků. Jeden z nich má i Magdalena Řehořková. „Zaujalo mě, že byl Mendel také ředitel Hypoteční banky či na vlastní náklady osázel svahy Špilberku, aby měly jeho včely kam létat. Na mapě je spousta vtipných a zajímavých prvků,“ svěřila se Brňanka.

Zakladatel genetiky Mendel spojil jako první matematiku s biologií. Svoji stopu má i ve vesmíru. Astronomové na jeho počest pojmenovali planetku a také krátery na Měsíci a Marsu.

Lucie Kohoutková