Už v pátek navštíví zájemci v kampusu Mendelovy univerzity tradiční Noc vědců, s níž započne také výstava v tamní botanické zahradě a arboretu s názvem Babí léto. Tématem letošní Noci vědců je čas. Diváci tak vypozorují, jak se vyvíjí rostliny, hmyz nebo kuře ve vejci. „Naši vědci se budou věnovat i vodě, krajině nebo výživě zvířat a jejich proměnám v čase,“ přiblížila vedoucí komunikace Jiřina Studenková. Botanická zahrada současně po dlouhé době otevře své skleníky.

Přiblížit Mendelův život pomůže rovněž nový komiks, který ve spolupráci s univerzitou připravila spisovatelka a držitelka ceny Magnesia Litera Lucie Seifertová. Knihu včera zástupci školy s vedením města slavnostně pokřtili. „Životem zakladatele genetiky nás autorka provází s vtipem a elegancí. Je zajímavé číst, jak byla jeho životní pouť v mnoha směrech strastiplná. Jeho genialitu pak okolí uznalo až dlouho po jeho smrti,“ nastínila rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Unikát ve střední a východní Evropě. Superrychlý a výkonný automat na rozbor krve a tělních tekutin zprovoznili v Nemocnici Znojmo. Nemoci odhalí do půl hodiny.
Unikátní robot ve znojemské nemocnici: superrychle odhalí infarkt i cukry

V následujících měsících si lidé kromě komiksu užijí například speciální pivo, takzvané Mendelbier. Jedná se o dvanáctistupňový sytě zlatý ležák uvařený za použití žitného sladu. Podávat se bude ve vybraných restauracích. „Najít tu nejlepší chuť je někdy alchymie. Sládek si doma uvaří pivo, které chutná výborně, když se ale množství zvětší třeba šedesátkrát, může být výsledek úplně jiný,“ přiznal jeden ze sládků.

Zelená tramvaj

Cestující hromadnou dopravou se současně projedou sytě zeleným modelem tramvaje, která kulaté výročí připomene. „Pozornost nicméně věnujme vědecké konferenci, na kterou příští léto zavítají špičkoví světoví výzkumníci. Mendel je paradoxně známější ve světě než v Brně samotném. Proto doufám, že se povědomí o něm podaří rozšířit, uvedla v úterý brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Cílem události je mimo jiné změnit nedostatečnou osvětu na českých středních školách. „Spustili jsme edukační web, na kterém jsou například pracovní listy ke stažení, chystáme také sérii atraktivních přednášek s našimi vědci. Propagovat hodláme i naše vědce, kteří na Mendela navazují, například šlechtěním nových odrůd a plodin, jež musí zvládnout klimatickou změnu,“ popsala rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Na železniční trať z Brna do Střelic se vrací vlaky.
Po opravě hned porucha: vlaky na nové trati z Brna do Střelic nabíraly zpoždění

Za svého života nebyl Gregor Johann Mendel tak uznávanou osobností jako dnes. Kromě výzkumné činnosti se věnoval rovněž meteorologii, včelařství a současně byl opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně. „Historie nás zavazuje, abychom si připomínali příběh této výjimečné osobnosti. Mendel svou vědeckou prací předběhl dobu, svými vrstevníky bohužel nikdy nebyl dostatečně oceněn,“ podotkl otec Jan z brněnského augustiniánského kláštera.