V pondělí o rozhodnutí komise informoval předseda akreditačního úřadu Robert Plaga. „Předmětem odvolání nebylo odebrání institucionální akreditace pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách, které je pravomocné od 15. března," dodal. Škola čeká na písemné rozhodnutí, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová verdikt komise uvítala.

O odebrání možnosti uskutečňovat dva doktorské studijní programy rozhodla rada úřadu v lednu, Mendelova univerzita se proti rozhodnutí ale odvolala. Rada Národního akreditačního úřadu své rozhodnutí znovu potvrdila v dubnu, odvolání vysoké školy poté postoupila přezkumné komisi.

Ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka ČTK řekl, že přezkumná komise rozhodla na základě právního názoru, že není možné současně s odnětím institucionální akreditace odebrat možnost uskutečňovat studijní doktorské programy, na které se tato akreditace nevztahuje. „Komise proto řešila výhradně formální stránku rozhodnutí, věcnou se vůbec nezabývala," řekl Smrčka.

Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity, Brno
Ať vyvodí odpovědnost, žádají kritici Nerudové

Dva doktorské programy rozhodla rada fakultě odebrat kvůli problému, který byl podle Plagy v různých studijních podmínkách pro zahraniční studenty a ve využívání zprostředkovatelských agentur. Pokud by toto rozhodnutí úřadu nabylo právní moci, univerzita by už neměla možnost uskutečňovat studijní program a musela by řešit přechod studentů do jiných studijních programů, řekl Plaga dříve. Univerzita proto odvoláním usilovala o zrušení rozhodnutí.

Zástupci univerzity zatím neuvedli, co pro ně rozhodnutí komise znamená. „V současnosti čekáme na doručení písemného vyjádření. Následně bude v souladu s platnou legislativou stanoven další postup, který budeme schopni nastínit až na základě obsahu písemného vyjádření ze strany přezkumné komise," sdělila ČTK mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Na rozhodnutí přezkumné komise Nerudová reagovala na twitteru. "Pamatujete si ještě dobu kampaně a grilování Nerudové za univerzitu? Jasně, mohla jsem komunikovat líp … Vrtělo se psem teda fest, ale dopadlo to dobře. Pro univerzitu. Srdečně pozdravuji NAÚ," napsala Nerudová, která na začátku roku neúspěšně kandidovala na prezidentku republiky.

Danuše Nerudová. Prezidentská kandidátka na Valašsku besedovala s voliči v Horní Lidči. Zaplnila nové kulturní centrum Trezor přírody, zahrála jí cimbálka.
Ústava není trhací kalendář, říká Nerudová. S vytaženými kostlivci počítala

Kvůli pochybením na Mendelově univerzitě odebral NAÚ vysoké škole také takzvanou institucionální akreditaci pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách. Tato část rozhodnutí, kterou úřad poprvé vydal v květnu loňského roku a letos v lednu po odvolání vysoké školy potvrdil, už je pravomocná. Takzvaná institucionální akreditace vysoké škole umožňuje, aby sama rozhodovala o vzniku, zrušení a úpravách studijních programů. Zavedla ji novela vysokoškolského zákona schválená v roce 2016, první školy tuto akreditaci získaly v roce 2018. Pokud ji nemají, žádají o rozhodnutí o studijních programech NAÚ.

Kauza ohledně zahraničních studentů se objevila loni během kampaně před prezidentskými volbami, do nichž jako kandidátka vstoupila i bývalá rektorka univerzity Nerudová. V médiích už dřív uvedla, že kauza byla "přifouknutá" kvůli její kandidatuře a že doufá v to, že univerzita získá akreditaci pro ekonomické obory brzy zpět.