„Nejtěžší je pro mě skloubení role rektora s rolemi manažera, akademika, vědce, matky a manželky,“ zhodnotila necelý rok v rektorském křesle. Kromě vedení školy je rektorka také vysokoškolská pedagožka, ekonomka a matka dvou dětí.

Když se do čela univerzity dostala, vytyčila si jako prioritu zlepšit úroveň školy, kterou vede. „Za téměř uplynulý rok se povedla celá řada věcí a za jednu z nejdůležitějších považuji získání ocenění HR Award, které velmi zvedlo prestiž univerzity v zahraničí i ve vztahu k zahraničním vědeckým pracovníkům,“ řekla.

Pyšná je také na rychlou změnu v systému odměňování a už plánuje příští rok. „Začneme s restrukturalizací školy,“ zdůraznila.

Že se do vedení téměř stoleté Mendelovy univerzity dostala poprvé žena hodnotí kladně i socioložka Iva Šmídová. „Myslím si, že je dobře, že se ženy dostávají do vedení univerzit. Dělají dlouho vědu a měly by mít místo ve vedení institucí. Znalosti a kompetence, které jsou potřeba pro vedení instituce nezáleží na pohlaví,“ sdělila.

Žena navíc dosud nevedla žádnou z brněnských univerzit. Kromě Mendelovy univerzity je výjimkou i Janáčkova akademie múzických umění, v jejímž čele stála Alena Štěpánková-Veselá sedm let v devadesátých letech minulého století.

Ilustrační foto.
Slevy míří do raketových výšek. V obchodech startují povánoční výprodeje

Podle Nerudové je v podobně vysoké pozici velmi důležité snažit se věnovat všem svým sociálním rolím stejně. „Věřím, že se mi to podařilo a že si nikdo nestěžuje,“ uvedla rektorka.

Být první ženou v čele Mendelovy univerzity ale jako handicap nevidí. „ Nikdy jsem si nestěžovala, že bych něčeho nedosáhla, protože jsem žena. Musím nicméně říct, že vzorce chování k ženě ve vyšší pozici jsou zcela jiné, než když je ve funkci muž,“ konstatovala.

Pokud pak přijde problém týkající se vedoucí ženy, útočí podle nejmladší rektorky lidé právě na ni. „Od přírody se z nějakého důvodu předpokládá, že žena je slabší článek řetězce. Když se pak objeví nějaký problém a vedou se útoky, většinou první směřuje na ženu,“ řekla Deníku Rovnost Nerudová už dříve.

Právě proti předsudkům vůči ženám ve vysokých pozicích se snaží Nerudová bojovat. „Vždycky jsem říkala, že pokud očekávám něco od ostatních, musím jít sama příkladem. V týmu prorektorů mám množství žen, dala jsem příležitost i těm mladým, které chci rozvíjet a vychovat z nich lídryně,“ zmínila.

Další příběhy tématu Vzestupy a pády roku 2018 najdete v pátečním vydání jihomoravských Deníků.

Ilustraní foto
Elektřina a plyn podraží kvůli ceně uhlí. Lidé si připlatí i za vodu