Bronzová socha vznikala u příležitosti dvoustých narozenin takzvaného otce genetiky Gregora Johanna Mendela. Kromě monumentu zahrnuly oslavy rovněž obnovu Mendlova náměstí nebo známého skleníku, v němž se badatel věnoval zkoumání rostlin. Původně měla socha za přibližně dvacet milionů korun zdobit prostranství už loni v létě, kvůli zpoždění je však její slavnostní odhalení v plánu společně s oficiálním otevřením Mendlova náměstí až příští úterý.
Autor Jaromír Gargulák odkazuje dílem na Mendelem definované zákony dědičnosti. Monument tvoří dohromady čtyři objekty vážící celkem dvanáct tun. Na pevném podloží měla socha stát již od soboty, dělníci ale narazili na nečekané komplikace. Spodní část díla nedostatečně přilnula k přichystanému podloží. „Zbrousili jsme jej a teď už by vše mělo jít podle plánu. Sochu už nikam přesouvat nebudeme, zůstane na místě až do odhalení,“ řekl redaktorce Deníku přímo na místě Gargulák.
Instalace monumentu je úkolem obecně prospěšné organizace Společně, město připravilo prostřednictvím zhotovitele místo, na kterém nyní Hrachovina stojí. „Po včerejším průzkumu máme za to, že betonové podstavce byly zhotovené dle norem. Nejsou tedy křivé. Dle vyjádření kolegů ze společnosti Společně se jedná o drobnost, u takto velkých děl se dá předpokládat, že se usazení nemusí na první pokus povést,“ vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
Mezi umělci a akademiky vyvolalo Gargulákovo dříve rozsáhlou kritiku. Nespokojenost vyjádřili dokonce v otevřeném dopise, jenž následně zaslali brněnské primátorce, radním a zástupcům augustiniánského řádu. Podle signatářů dopisu byly nevhodně nastavené podmínky soutěže, kvůli čemuž se přihlásilo málo uchazečů. Kritizovali menšinové zastoupení odborníků v porotě, absenci architektů, kteří jsou autory návrhu rekonstrukce náměstí, nebo příliš krátkou dobu na zhotovení díla.