Stavební práce začaly na Mendlově náměstí předloni první etapou, která zahrnovala modernizaci vodovodu a kanalizace. „Od té doby se na místě vystřídalo několik společností, které rekonstruovaly své sítě. Brněnské vodárny a kanalizace vyměnily bezmála dvě stě metrů stoky, výměna čekala i vodovod. Pracovali tam také plynaři. Teplárny Brno převedly parovody na horkovody,“ vyjmenovala úpravy brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zábradlí mezi nástupišti zastávek MHD na Mendelově náměstí.
Zábradlí na Mendlově náměstí v Brně: rozhodnutí úřadu a policie, jednají o změně

Razantní změny se v místě dočkala organizace hromadné dopravy. Novinkou je posunutí zastávky tramvajové linky 1 směrem k výstavišti tak, aby byla bezbariérová. Trolejbusy ve směru z Hlinek přijedou na náměstí po Veletržní ulici. „Trolejbusy tak z Hlinek odbočují pod tramvajový most nazývaný brněnský Caracas a pokračují kolem letohrádku Mitrovských. V opačném směru jedou trolejbusy tak jako doposud přes Hlinky. Stejně jsou vedeny i autobusy 44 a 84 a regionální spoje. Pro ty vznikla nová zastávka u Alberta,“ líčil změny městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Právě kolem trolejbusových a tramvajových zastávek umístili dělníci v uplynulých dnech zábradlí, což mezi Brňany vyvolalo vlnu nesouhlasu. Obavy měli především z bezpečnosti cestujících, kteří se ve snaze stihnout spoj mohou pokoušet zábradlí přelézt. „Nelíbí se mi ani to rozložení. Dřív byly všechny zastávky na jednom místě, teď jsou rozdělené na dvou koncích náměstí. To pro lidi o berlích není úplně vhodné řešení,“ posteskla si redaktorce Deníku na místě Alena Bláhová.

Zábradlí mezi nástupišti zastávek MHD na Mendelově náměstí.
Zábradlí na Mendlově náměstí v Brně: rozhodnutí úřadu a policie, jednají o změně

Podle informací města by v brzké době mohly v zábradlí na dvou místech vzniknout průchody, které by přestup cestujících usnadnily. „Naším cílem není nikomu komplikovat pohyb, hlavním smyslem je zachování bezpečnosti. Zástupci města na základě podnětů opětovně začali jednat s Drážním úřadem, který připustil změny v projektu. Úplné odstranění zábradlí však není možné,“ podotkl mluvčí města Filip Poňuchálek.

Obnova Mendlova náměstí v Brně
Začala předloni v létě, hotovo mělo být původně za rok.
Kvůli komplikacím s dodávkami materiálu se opravy zpozdily o víc než půl roku.
Změn doznala zejména organizace hromadné dopravy.
Na obnovu náměstí putovalo zhruba dvě stě milionů korun.

Slova chvály zazněly od obyvatel naopak směrem k množství posezení, jež na náměstí nyní najdou. Kromě laviček na zastávkách se lidé mohou posadit i na designová sedadla napříč prostranstvím. „Až to klimatické podmínky dovolí, dostanou přístřešky zelené střechy. Přibylo třicet stromů, které budou časem poskytovat stín. V oblasti tramvajové smyčky se připravuje výsadba lučních travin,“ pochvaloval si brněnský radní pro územní plánování Petr Bořecký.

Představitelé města a kraje odhalili v úterý na Mendlově náměstí rovněž kontroverzní sochu nazvanou Hrachovina, jež vzdává poctu genetikovi Johannu Gregoru Mendelovi. „Konečně jsme se dočkali okamžiku, kdy jsme mohli sochu odhalit. Na přelomu ledna a února minulého roku jsme se rozjeli na plný výkon, protože termín předání sochy byl šibeniční,“ prohlásil autor monumentu Jaromír Gargulák.

Obchody, kanceláře, kavárny, zelená piazzetta a skoro pět set bytů vyroste v nové multifunkční čtvrti na pomezí brněnských Bohunic a Starého Lískovce.
Velká proměna okolí kampusu a nemocnice v Brně: nová čtvrť pro tisíc lidí

Hrachovina nepředstavuje figurální sochu Johanna Gregora Mendela, jak tomu u významných historických osobností mnohdy bývá, nýbrž umělecké ztvárnění Mendelových zákonů dědičnosti. Mezi Brňany se ale monument s oblibou zatím příliš nesetkal. „Nejdřív orloj na náměstí Svobody, pak rádoby žirafa před Moravskou galerií a teď ještě nějaký divný hrášek. To už se lidé budou do Brna skutečně jezdit dívat jen na rarity,“ krčila rameny na Mendlově náměstí důchodkyně, která se redaktorce Deníku představila jako Ivana.

Původně měly stavební práce skončit loni v létě, kvůli komplikacím se ale obnova náměstí za přibližně dvě stě milionů korun protáhla o víc než půl roku. Problematickým se stalo například zajištění speciální červené žuly. Po ruském vpádu vojsk na Ukrajinu, která měla materiál obstarat, našlo město alternativu ve Švédsku. „Jednalo se o náročný projekt, protože veškeré práce probíhaly za provozu,“ řekl primátorčin náměstek René Černý.