Polyfunkční domy postaví zatím neznámý developer v území mezi ulicemi Veletržní, Rybářská, Bělidla a Křížová. Tříhektarový prostor rozlohou přibližně odpovídá šesti fotbalovým hřištím. Pětici domů plánuje architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti. „Na projektu ještě pracujeme. Jelikož je rozsáhlý, bude jej investor stavět po etapách a je možné, že se bude částečně měnit podle aktuální situace na trhu," uvedl za kancelář Tomáš Pilař.

Jednotlivé domy mají podle dokumentace naplánovanou výšku od pěti do čtrnácti pater. „Na střechách tří domů a na okolních plochách vzniknou zelené plochy," popsal v dokumentu pro posouzení vlivu na životní prostředí jeho autor Stanislav Postbiegl.

Radnici Brna-středu i magistrátu představí developer projekt začátkem příštího roku. „Zatím jsme řešili dopravu. Rádi bychom spojili Veletržní a Křížovou ulici trasou buď pro auta, nebo pro tramvaje. Investor s takzvaným Průrazem Václavská počítá," uvedl uvolněný zastupitel pro výstavbu a územní rozvoj Brna-středu Petr Bořecký,

První etapa stavby může začít již v druhé polovině roku 2017. „Teprve ale řešíme všechna potřebná povolení," doplnil Pilař.

Na místě bývalé oděvní firmy Kras-Haka, která skončila v roce 2003, již dříve mělo vzniknout obchodní a společenské centrum. „Navrhované centrum tvořily dva objekty s šesti až osmi patry," informoval Postbiegl.

Nevyužívaný a zanedbaný prostor pod budoucím Mendel Plaza vznikl právě kvůli tomu, že zkrachovala brněnská pobočka oděvní firmy. Tato společnost patřila k největším výrobcům oblečení v Československé republice. Kvůli tunelování a bankrotu stanulo před soudem deset lidí. Odsouzení členové skupiny šli do vězení na pět a sedm let.

Areál firmy Kras
● V oblasti mezi ulicemi Veletržní, Rybářská, Bělidla a Křížová fungovala od 19. století oděvní firma Kras.
● Firma pod jménem Kras-Haka ukončila výrobu v roce 2003.
● Na místě má vzniknout pět polyfunkčních domů nazvaných Mendel Plaza.