„Menu sestavujeme zhruba v šesti až sedmi lidech. A časově nám zabere tři měsíce. Do tvorby menu přibíráme i takzvané ‚hostující‘ kuchaře," nastiňuje šéfkuchař restaurace Michal Černý.

Mezi nejluxusnější suroviny v letošním menu bude patřit čerstvý lanýž, vyzrálé hovězí, ústřice, halibut a například tuňák. „Jde o výlov na zakázku. Většinou tuňák váží třicet až čtyřicet kilogramů a my nikdy dopředu nevíme, jak velký tuňák dorazí. Vyloven bývá v Indickém oceánu, v okolí Srí Lanky. Od našeho dodavatele dorazí těsně před plesem, třeba i den," zmiňuje Černého zástupce Petr Kašparovský.

Nový lék je nadějí pro pacienty s těžkým průduškovým astma ve Fakultní nemocnici Brno.
Nová naděje pro pacienty s těžkým astmatem? Nový lék, říká lékař z Brna

Stálicí na plesovém menu je konfitované telecí líčko, velouté a karlovarský knedlík. Toto jídlo přitom podle Černého vzniklo v podstatě náhodou. „Chybou kuchaře. Omylem přidal do omáčky o dost více jedné tajné ingredience. A zároveň, protože neměl dobrý den, zapomněl na telecí líčko, které tak konfitoval o několik hodin déle. Vzniklo neuvěřitelné jídlo, které k dnešku ochutnalo hodně hostů, kteří za ním jeli z dálky," popisuje Černý. Mediálně známý kuchař Zdeněk Pohlreich po ochutnání označil výslednou chuť pokrmu jako dokonalou. „Takže bez něj neděláme žádnou událost," potvrzuje Černý.

Před podáním jednotlivých jídel na plese všechny pokrmy nejprve zkouší v jejich restauraci na jejich hostech. „Pokud vidíme, že je o daný pokrm velký zájem, tak je dáváme do užšího výběru pro plesové menu. Pak nás čeká závěrečná ochutnávka. A ta vypadá tak, že pozveme deset až dvanáct lidí a ti písemně hodnotí každý pokrm," přibližuje Kašparovský.

Brněnská zoologická zahrada se může pyšnit novou turistickou známkou. Zobrazuje „rozesmáté“ vlky, snímek obletěl celý svět. Známka vznikla u příležitosti sedmdesátého výročí založení zoo.
Snímek, který obletěl svět: rozesmátí vlci jsou už i na nové známce brněnské zoo

Podle Černého ale mívají hosté Plesu jako Brno paradoxně největší zájem o levnější suroviny. Například o vnitřnosti. „Letos máme nově zastoupeny vnitřnosti ve dvou pokrmech – jsou jimi vepřová játra a telecí brzlík. Zmíněná vepřová játra máme speciálně upravena. Připravujeme je netradičně, a to tak, že je nejprve obalíme pancettou, pak se dělají v sous-vide a nakonec ještě projdou grilem. K tomu podáváme bourguignon omáčku," vyjmenovává šéfkuchař.

Součástí gastronomické nabídky bude i speciální zmrzlina, kterou kuchaři budou na místě upravovat v tekutém dusíku. „Připravujeme i jedinečnou zmrzlinu pouze pro Ples jako Brno. Bude mít netradiční recepturu a nikdy jindy už ji hosté neochutnají," navnazuje Černý. Velmi oblíbená je i čokoládová fontána, kde je k dispozici několik druhů kvalitních čokolád.

Všechny pokrmy, které zůstanou navíc, dostanou potřební. „Letos lidé bez domova," doplnil Černý.

Letošní ročník plesu se uskuteční 28. ledna v brněnské Fait Gallery. Akce se koná už podesáté.