Návštěvníci festivalu můžou ochutnat všech 230 vzorků, které vinaři do soutěže poslali. "Vzorky nejprve hodnotili odborníci v Pasohlávkách a v pátek slavnostně vyhlásili výsledky. Vítězem se stalo Vinárstvo Miro Fondrk s nejlepší kolekcí vín. Titulem šampiona mezi víny těší Merlot 2015, shodou okolností ze stejného vinařství," sděluje jedna z organizátorek Jana Bohmová.

Na sklenku dobrého vína přišel i student medicíny Gleb Desnitskiy. Vychutnává si vlašský ryzlink. "Je to špička, fakt paráda, i když je trochu sladké. Moc mám rád i ryzlink rýnský, uvidím, co dneska ještě ochutnám," směje se mladík.

I když zpočátku náměstí zahalují mraky, postupně se trhají a slunce hřeje čím dál víc. "Ne, já půjdu radši na pivo, potřebuju se zchladit. Dej si víno sama," říká vysoký tmavovlasý muž. Míří na druhou polovinu náměstí, kterou obsadily stánky s různými druhy točeného piva.

Kromě žízně návštěvníci na festivalu zaženou i hlad. V nabídce je třeba jelení paštika, pečená kachna nebo ragú z divočáka. Kdo má rád sladké, může ochutnat marmelády. Jana Pavlůsková nabízí až sedmdesát druhů. "Jé, bezinka a citron? To zkusím, z bezinky znám jen šťávu," říká blonďatá zákaznice. Ochutnává ještě dalších pět vzorků a nakonec odchází s marmeládou nazvanou lesní party.

Na Zlatém poháru Česko-Slovenska, který je v Brně od pátku se podle organizátorů vystřídá téměř dva tisíce lidí. "Soutěž jsme uspořádali ke stoletému výročí Československa, které se slavilo loni. Příští rok ale festival zorganizujeme znovu," slibuje organizátorka Tereza Konšelová.