Malé bílé budovy mezi paneláky si na první pohled nevšimne každý. Například Petr Zkoumal, který po Vídeňské ulici chodí občas do práce, doteď netušil, že jde o mešitu.

„Vždy jsem si myslel, že mešity musí mít minarety. Byl jsem přesvědčený, že jde jen o ozdobenou budovu,“ řekl. Brněnští muslimové s výstavbou věžičky symbolizující minaret počítali, ale po vleklých sporech od toho Islámská nadace v Brně ustoupila.

Brněnský Husovický kopec čeká proměna. Ve dvou etapách tam vznikne mimo jiné nový chodník.
V Brně začaly opravy Husovického kopce. Podívejte, jak to tam nyní vypadá

Muslimy od výstavby zrazovali nejen spory s úřady, ale i obyvatelé Štýřic, kteří v nesouhlasné petici posbírali asi patnáct set podpisů. Nyní jsou vztahy v blízkosti mešity klidnější. Deníku to potvrdila i místní obyvatelka Romana Zlesáková. „Vím, že někteří sousedi byli proti výstavbě, ale nepamatuji si, že bychom tu měli s muslimy nějaký problém. Je tu klid a nikoho neobtěžují,“ řekla.

Podle Studenta Filipa Zicha už lidé budovu berou jako nedílnou součást Štýřic. „Viděl jsem věřící, jak chodí na obřady. Podle mě je hezké, že mají prostor pro vykonávání svých modliteb a mají se kde scházet,“ reagoval.

Brněnskou mešitu v minulosti několikrát poškodili vandalové.Brněnskou mešitu v minulosti několikrát poškodili vandalové.Zdroj: Deník/Robin FajmonOd svého vzniku v roce 1998 místo provázela řada problémů, včetně poničení. V říjnu 2008 se na zdi mešity objevil nápis „Stop islámu“. O rok později před mešitou demonstrovali příznivci Národní strany. V roce 2009 také odpůrci vylepovali po Brně desítky nálepek s vytrženým úryvkem z Koránu, který hrozí nevěřícím krutou smrtí.

O dva roky později neznámý člověk hrozil pumovým útokem na mešitu. Policie výbušniny nenašla. V roce 2013 někdo na dveře mešity položil hromadu vepřových kostí a kliky pomazal vepřovým sádlem.

Burger Street Festival v brněnské Galerii Vankovka.
VIDEO: V Brně začal velký burgerový festival, vůně se line od Galerie Vaňkovka

Zatím nejbrutálnější útok se odehrál v srpnu roku 2015. Neznámí útočníci rozbili v mešitě okna a sloupy v okolí popsali výhružnými hesly. V nich například požadovali povinnou sterilizaci muslimů. V listopadu stejného roku také modlitebnu polili dva pachatelé motorovým olejem.

„Vždycky nám lidé škodili před mešitou. Pomalovávají sloupky sprostými nápisy nebo nám nadávají. Mešitě se vždycky vyhýbali. Tentokrát byl útok násilnější než kdy dřív. Bojíme se, že to bude stále horší," uvedl tehdy místopředseda nadace Džalál Atassi.

V listopadu 2016 zase někdo dal před mešitu tašku s prasečí hlavou. Muslimové považují vepřové maso za nečisté.

Zatím poslední útok provedl neznámý vandal na začátku roku 2020. Na zdi nasprejoval nápis: „Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme". „Cítíme se vážně ohrožení, protože výhrůžky se z internetu přesunuly na místo, kde se shromažďují stovky muslimů včetně rodin a dětí. Nejde jen o vandalismus, ale o přímou výhrůžku zabitím," reagoval tehdy předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muneeb Hassan Alrawi.

První týden v říjnu se na počest výročí uskuteční řada přednášek na téma islámské kultury. Slavnostní připomínka pak vyvrcholí v neděli 8. října Dnem otevřených dveří v budově brněnské mešity.

Týden mešity

program na Staré radnici v Brně

pondělí 2. října

16:00 – 16:30

  • Předseda Islámské nadace v Brně a Ústředí muslimských obcí ČR Muneeb Alrawi bude přednášet o založení mešity v Brně.

16:30 – 17:50

  • Dcera jednoho ze zakladatelů české muslimské obce Lajla Kotačková pronese Vzpomínku na Mohameda Alí Šilhavého. Jednoho z nejstarších členů muslimské komunity v Československu.

Od 18:00

  • Politolog Josef Kraus pohovoří na téma Muslimové a Česká republika pohledem mezinárodních vztahů.

program v brněnské mešitě

středa 4. října

Od 18:00

  • Lukáš Alí Větrovec uvede prezentaci Nebojme se islámu.

neděle 8. října

10:00 – 18:00

  • Den Otevřených dveří brněnské mešity