Plánovaná obnova se Údolní ulice dotkne v úseku od Husovy ulice po Úvoz. Hledání zhotovitele stavebních prací začalo v těchto dnech. Jeho zahájení odsouhlasili brněnští radní na svém středečním zasedání. „Úsek Údolní ulice od Úvozu po Kraví horu už rekonstrukcí prošel, druhá část se dočká nyní,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Stavební práce zahrnují rekonstrukci kanalizace, vodovodu, silnice, chodníků, veřejného osvětlení i úpravu zeleně a dalšího vybavení, například laviček. Oprava zřejmě začne již v letošním červenci, následně potrvá necelý rok a půl. „Myslím si, že je to dobře, protože už je to tady v hrozném stavu. Chodníky jsou popraskané a neudržované,“ podotkla na místě například Lenka Parajová.

Od pondělí 19. února až do konce května trvá uzavírka silnice a chodníku v Nádražní pod ulicí Bašty ve směru od Benešovy.
VIDEO: Kolony aut nebo přebíhající lidé. U nádraží v Brně začala oprava chodníku

Kromě samotné silnice čeká obnova také tramvajovou trať, která vede středem vozovky. „Dojde ke kompletní výměně kolejí za použití moderních odhlučňovacích prvků, čímž snížíme hlučnost z tramvajové dopravy. Úpravou projdou i zastávky, které budou nově bezbariérové,“ řekla Deníku mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Při modernizaci neopomenou pracovníci ani cyklistickou dopravu, zeleň nebo parkování. Jako součást stavby vznikne bezmála čtrnáct set metrů čtverečních odstavných ploch, parkovacích pruhů a stání, což v přepočtu odpovídá zhruba sto deseti parkovacím místům.

Ve středu začala uzavírka mostu v brněnské Merhautově ulici.
První den uzavírky mostu v Merhautově. Z centra Brna na Lesnou řidiči projedou

„Uspořádání ulice zůstane ve větší míře zachované. Ve směru z centra přibude v úseku od Marešovy ulice po Úvoz pruh pro cyklisty a nástupní ostrůvek hromadné dopravy v zastávce Obilní trh. V opačném směru vzniknou takzvané cyklopiktogramy,“ vysvětlil primátorčin náměstek René Černý.

Kvůli přílišnému prosychání čeká zřejmě stromy, které jsou v místě ve špatném stavu, pokácení. Náhradní výsadba však počítá se čtyřiačtyřiceti novými stromy, a to jako náhradou za zlikvidované dřeviny i doplněním podél chodníků kolem Údolní ulicí v úseku od Marešovy ulice po Úvoz.

Výmoly v Brněnské ulici v Modřicích. Fotografie jsou z 24. ledna.
Silnice v Modřicích je opět plná děr. Opravy za sto tisíc nevydržely ani měsíc

Na rozsáhlé rekonstrukci frekventované ulice bude spolupracovat hned několik městských firem. Patří mezi ně brněnský dopravní podnik, Brněnské komunikace, Brněnské vodárny a kanalizace nebo Technické sítě Brno. „Dohodli jsme se i s Vysokým učením technickým v Brně, které se na projektu a smlouvě o spolupráci podílelo,“ dodal náměstek Černý.

Zájemci o veřejnou zakázku se mohou hlásit již nyní. Komise následně vybere ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Podle předpokladů by stavební práce mohly vyjít na tři sta sedmdesát milionů korun, hotovo bude nejspíše koncem příštího roku.