Nedostatek informatiků potvrzuje firma Red Hat. „Snahu o získání IT expertů bych tu nenazýval bojem. Všichni v našem rybníku se snažíme ulovit nejlepší lidi v oboru a ty firmy, které mají co nabídnout, vítězí,“ uvedl manažer firmy Radek Vokál.

Soutěžící firmy
- obory: společnosti zabývající se informačními technologiemi či elektronovou mikroskopií
- spolupráce se studenty: především stáže, vedení diplomových prací

Společnosti spolupracují už se studenty Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického. „Naši absolventi i studenti patří mezi nejžádanější na trhu práce ve všech oblastech informačních technologií. Od firem máme zpětnou vazbu, že je to zejména díky jejich znalostem technologií, ale také zkušenostem z větších projektů a schopnostem řešit problémy,“ popsala za fakultu informačních technologií brněnské techniky Hana Nečasová.

V současné době podle ní fakulta spolupracuje se zhruba třiceti partnerskými firmami. „Pokrývají celou škálu oblastí informačních technologií od elektronové mikroskopie přes kybernetickou bezpečnost či aerospace až po softwarová řešení,“ doplnila.

V brněnském Králově Poli o víkendu děti stavěly město z lega.
Děti z barevných dílků skládaly město i zvířata. Královo Pole ovládlo lego

Právě na vývoj a výrobu elektronových mikroskopů se zaměřuje společnost Tescan. „Cílíme samozřejmě na studenty. Ale jen na ty, se kterými se snažíme spolupracovat delší dobu. Současně potřebujeme i zkušenější zaměstnance,“ uvedl ředitel společnosti Antonín Sedláček.

Kromě pověsti Brna jako centra elektronové mikroskopie je pro firmu vhodné sídlit v něm také díky blízkosti jiných vědeckých institucí. „Výhodou je, že Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky je také v Brně,“ dodal Sedláček.

I přes nízkou nezaměstnanost a konkurenci je podle zástupců firem Brno vhodné také díky velkému množství talentovaných lidí. „Inženýři v Brně se umí zapojit a prosadit i v mezinárodních týmech,“ zmínil za Red Hat Vokál.

Cesta vánočního stromu z Bílovic nad Svitavou na brněnské náměstí Svobody.
Koně do Brna přivezli Vánoce. Letošní jedle už stojí, náměstí rozzáří za týden