Domy v nové podobě poslouží lidem jako takzvané startovací byty, práce se uskuteční ve dvou etapách. Zatímco první zahrne úpravy stávajících prostor, druhá je rozšíří v souladu s novým územním plánem. Ten však brněnští zastupitelé dosud neschválili. „Totální rekonstrukce obou domů je dalším krokem k postupnému zkulturnění celé lokality, kde v současné době například provádíme obnovu domu Vranovská 1a. Jedná se o další vybydlené domy, které byly dříve svěřeny k hospodaření městské části a které vrátila městu. Po opravách bych chtěl, aby byty sloužily mladým rodinám jako dostupné startovací bydlení,“ sdělil primátorčin náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.
Podle stávajícího územního plánu lze oba domy opravit a bezprostředně nabídnout nájemníkům, po schválení nového plánu chtějí představitelé města využít prostor k nástavbě a vybudování výtahu. „Projekční i stavební práce budou spojeny pro oba domy, neboť i jejich budoucí provoz bude propojený. Obsluhovat je bude společný výtah,“ doplnil Oliva.
Město nyní hledá projektanta, který dokumentaci pro přestavbu připraví. Odhadované náklady jsou zatím čtyři miliony korun, částka za celou obnovu se vyšplhala ke sto milionům. Se stavebními pracemi chce Brno začít za dva roky, rekonstrukce má trvat zhruba další rok. „Je to fajn nápad, ale lidi se stejně budou bát po Cejlu chodit. Pořád to není moc bezpečné místo,“ okomentovala záměr třeba Brňanka Lenka Šebková.
K obdobnému kroku se zástupci města uchýlili již v několika případech. Důvodem byl především neudržitelný stav budov v lokalitách, které jsou známé problémovými nájemníky či zvýšenou kriminalitou. Situace se týkala například domů v Dukelské, Vlhké Mostecké nebo Vranovské ulici. Domy byly původně ve vlastnictví městských částí, ty ale neměly peníze na komplexní opravy. Většina z nich proto nakonec skončila v majetku města.