Galerie Šilingrák, jak tvůrci nový galerijní bod nazvali, se nachází v souběhu ulic Dominikánské a Starobrněnské. „Galerii tvoří kovová platforma, na níž budeme představovat soudobou sochařskou tvorbu. Díla na podstavci se budou obměňovat. Návštěvníci za rok uvidí tři díla různých autorů,“ popsala nový projekt mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Prvním dílem, které nyní lidé uvidí na podstavci, je instalace s názvem Hejno od Michala Gabriela.

Vystřídají ji díla od renomovaných umělců i začínajících sochařů. „Vybírat je bude kurátor, proděkan Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického Pavel Korbička,“ upřesnil radní Brna-středu a zároveň jeden z autorů myšlenky výstavního prostoru Michal Doležel. Podle něj galerijní prostor vyvolá diskuzi.

V posledních týdnech v Brně lidé diskutují i o jiném projektu, osmém ročníku Soch v ulicích. Letos se při něm objevilo v ulicích města třináct instalací. Lidé je uvidí do konce příštího týdne. Součást projektu je třeba vzedmutý chodník na Římském náměstí, člověk, který před sebou valí kámen, nebo nejkontroverznější instalace, vzdychající Nové sady. „Jsou to úchylné zvuky,“ podotkla na sociálních sítích třeba Brňanka Iva Partiková.

Organizátoři Soch v ulicích s různými, i kritickými ohlasy na instalace počítali. „Instalaci na Nových sadech jsme několikrát snížili zvuk a také omezili dobu dýchání. Obecně jsou ale reakce na letošní Sochy v ulicích pozitivní,“ uvedla ředitelka brněnského Domu umění Terezie Petišková.

S tím souhlasí například i Brňan Jan Kovář. „V celé republice nám tento festival závidí. Některé instalace jsou bída, ale jiné vypadají dobře a rád se na ně zajdu podívat,“ zhodnotil muž.

I podle ředitelky Petiškové má Brno v sochách ve veřejném prostoru náskok před jinými českými městy. A to nejen díky dočasným instalacím jako Sochy v ulicích, ale i stálým. „Fenomén plastik ve veřejném prostoru se v Evropě objevuje už od šedesátých let minulého století. Běžný divák totiž nechodí do galerie. A v Brně se vedení města o sochy ve veřejném prostoru systematicky stará,“ poznamenala Petišková. Už nyní Dům umění plánuje příští ročník Soch v ulicích, který má za cíl právě přinášet nynější sochařské umění blíže k lidem.

Projektem brněnského magistrátu, který si klade za cíl obohacovat veřejný prostor o nové sochy, jsou Sochy pro Brno. Díky němu už stojí například socha básníka Jana Skácela v parku pod Špilberkem. Ještě v létě vedení Brna vypíše soutěž na další sochy, konkrétně architekta Adolfa Loose a Martina Středy. „V tomto chceme pokračovat i do budoucna a přinášet do města další sochy brněnských osobností,“ ujistil náměstek primátora Matěj Hollan.

Výtvarné a sochařské umění do Brna přináší mnoho dalších projektů, jedním z nich je například Týden výtvarné kultury nebo Meeting Brno.