Malíři v pondělí zalakovali poslední letošní dílo, obraz Osudové ohlédnutí od Františka Skály. Barvy znovu vytáhnou na jaře. „Už tak jsem skončili v extrémních klimatických podmínkách. František Skála je pro letošek poslední realizace. Na jaře by se měla malovat díla Petra Maliny na Bratislavské 76, Františka Petráka na Vranovské 22 i populárního brněnského street-artisty Tima na Bratislavské 21," vyjmenoval autor projektu Martin Reiner.

O dalších dílech i plochách na pomalování bude přes zimu jednat se soukromými majiteli stěn. Pro letošek jsou hotové celkem čtyři muraly. Krom Skálova Osudového ohlédnutí na zdi Úrazové nemocnice se Brňané pokochají i malbou Mendela kontrolujícího hrášek od Venduly Chalánkové a Petra Lysáčka na Cejlu, letounem Hawker Hurricane od Jana Šrámka na Francouzské či dílo od Evy Koťátkové na Bratislavské.

Na fasádách domů v brněnském Bronxu vzniknou umělecká díla.
Po Cejlu jako v galerii. Činžáky brněnského Bronxu ozdobí obří malby

Městská galerie loni uspěla v participativním rozpočtu města Brna Dáme na vás, na část z asi dvacítky maleb přispěje město. „Z participativního rozpočtu lze v souladu s pravidly zaplatit pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města. Bude jich pět a Brno na ně dá zhruba jeden a půl milionu korun. Vznik dalších děl budou moci lidé podpořit například ve fundraisingové kampani,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Malbu na zdi Úrazové nemocnice ale zaplatil Reiner. „Tuto realizaci uhradí autor projektu Městské galerie ze svého. Zavázal se také, že bude malbu, která přispěje k oživení této čtvrti, udržovat v reprezentativní podobě,“ poznamenal náměstek primátorky Petr Hladík.

Na další malby se chce autor projektu složit prostřednictvím spolku Nový Bronx. Malba Mendela stála přes 230 tisíc korun. „Náklady se liší podle velikosti pomalované plochy i náročnosti předlohy. Cena je navíc kamarádská, přizpůsobená možnostem, které jsme měli. Kdyby to byla komerční zakázka, stála by až dvakrát víc," dodal Reiner.