Pomyslný kříž včera udělali radní Brna nad záměrem vybudovat městskou nemocnici uprostřed rekreačního území na Kraví hoře. Myšlenku zavrhli poté, co mezi lidmi vzbudila vlnu nevole. Místo pro nemocnici se totiž objevilo v upraveném návrhu nového územního plánu. Radní se kvůli tomu v pondělí sešli na mimořádném jednání.

Využití plochy se tak vrátí zpět k dlouhodobě uvažované zeleni. V místě má být park. „Nyní budeme hledat procesně nejkomfortnější cestu tak, abychom Brňany ujistili, že tam plocha pro nemocnici nebude, a zároveň abychom neohrozili projednávání územního plánu,“ řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Areál VUT na Kraví hoře v Brně, kde upravený návrh nového územního plánu města vymezuje plochu veřejné vybavenosti, která je určená konkrétně pro městskou nemocnici.
Likvidace parku na Kraví hoře, kritizují někteří místo pro městskou nemocnici

Prioritou je také nalezení jiné plochy, kde by nemocnice mohla být. Představitelé města podle informací Deníku Rovnost uvažují hlavně o Technologickém parku a území, kde se nachází chátrající fotbalový stadion za Lužánkami.

Podle starosty Brna-středu Vojtěcha Mencla lze pro zdravotnické zařízení ve vlastnictví města uvažovat i o budoucí čtvrti Jižní centrum. „Je to velké území, kde bude v budoucnu bydlet značné množství obyvatel. K jeho atraktivitě přispěje, pokud tam bude i nemocnice,“ myslí si Mencl. Rozhodnutí umístit ji původně na Kraví horu kritizoval, protože území zástupci městské části roky chrání pro park.

Vznikla analýza

Městská nemocnice může v budoucnu nahradit dvě současná zdravotnická zařízení patřící Brnu, Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici. „Nápad nevznikl bez předchozí hluboké analýzy. Ta byla o tom, zda upravovat a rozšiřovat prostory v současných zařízeních, nebo postavit jedinou novou městskou nemocnici,“ oznámil vedoucí kanceláře ředitele Nemocnice Milosrdných bratří Jakub Johaník. Tohle i druhé městské nemocniční zařízení zařízení vede Pavel Piler.

Podle něj se v těch stávajících nelze rozvíjet a neodpovídají požadavkům jednadvacátého století. „Na sálech nebude za dvacet a víc let operativa dál fungovat jako dosud,“ upozornil.

Předpokládané náklady na výstavbu nového nemocničního zařízení se pohybují v miliardách korun. Zahrnulo by veškerá oddělení obou nemocnic.

Plány univerzity

Pozemky pod uvažovanou nemocnicí na Kraví hoře patří z většiny Vysokému učení technickému. Zástupci školy se k záměru postavili odmítavě, nechtěli nutnou směnu nebo prodej parcel městu. „Naše stanovisko zůstává stále stejné, s novým návrhem územního plánu nesouhlasíme a v této věci budeme v řádném termínu podávat námitku," uvedla v pondělí mluvčí univerzity Radana Koudelová.

Místo chtějí akademici k vlastnímu využití. „Žádali jsme o určení ploch v oblasti coby veřejné vybavenosti stejně, jako to máme u ostatních ploch pro výuku a výzkum. Tím se může zajistit budoucí modernizace současného areálu Vysokého učení technického na Kraví hoře,“ sdělila Koudelová.

Areál VUT na Kraví hoře v Brně, kde upravený návrh nového územního plánu města vymezuje plochu veřejné vybavenosti, která je určená konkrétně pro městskou nemocnici.
Změny v návrhu územního plánu: vadí desetipatrové budovy i špitál

Radní v pondělí zároveň schválili svěření městských pozemků v lokalitě do správy hvězdárny. Potvrdit jejich rozhodnutí musí v úterý městští zastupitelé. Parcely města se nacházejí se v bezprostředním sousedství instituce. Její zástupci tam zbourají plot, udělají úpravy a místo zpřístupní. „Některé staré likusáky zbouráme, jiné tam necháme, protože tam sídlí mladí umělci," poznamenal ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

O umístění nové městské nemocnice na Kraví horu představitelé města v pátek jednali se zástupci brněnské techniky, Brna-středu, Úrazové nemocnice nebo i hvězdárny.

Proti záměru vymezit na Kraví hoře plochu pro veřejnou vybavenost v podobě městské nemocnici se postavili místní obyvatelé, zahrádkáři, představitelé Brna-středu i ředitel hvězdárny. Obávali se likvidace nedalekého parku nebo zásadního zatížení lokality, která není pro takový projekt dopravně uzpůsobená.

Nová městská nemocnice v Brně
V upraveném návrhu nového územního plánu Brna se objevila na Kraví hoře.V místě se přitom dlouhodobě počítá se vznikem parku.
Proti záměru se kromě dalších Brňanů postavila i místní hvězdárna nebo představitelé Brna-středu.
Většina pozemků v lokalitě patří brněnskému Vysokému učení technickému, které k záměru zaujalo také negativní postoj.
V pondělí městští radní na mimořádném jednání tento plán odmítli.
Zástupci města budou hledat jiné místo pro zařízení.