Zástupci černovického hnutí v pondělí podepsali smlouvu se sociálními demokraty a lidovci. „Podle jednání to vypadá tak, že budu starostou já a místostarostou Pavel Blažík za ČSSD,“ uvedl lídr kandidátky Ladislav Kotík. Blažík byl doposud starostou.

Jasno mají také v Králově Poli. Starostkou zůstává Karin Karasová z hnutí ANO. „Už máme domluvenou koalici s občanskými demokraty a lidovci. Místostarostou bude Zbyněk Šolc z ODS,“ řekla starostka.Vedení se nezmění ani v Bohunicích, Medlánkách, či Žebětíně. Tamní lidovci získali dokonce přes pětašedesát procent hlasů. „Máme osm mandátů z jedenácti, budeme tedy pokračovat jako v minulém volebním období. Ostatní strany přizveme k práci,“ sdělil starosta Vít Beran, který nastoupí do svého už šestého období.
Postup koaličního vyjednávání v brněnských městských částech
Ještě o dvě volební období déle je v čele Jehnic Václav Šicha. Místní změnu na radnici nechtěli. S kým ale nezávislí kandidáti do koalice vstoupí, zatím není jasné. „Oslovíme všechny strany, chceme spolupracovat,“ zmínil Šicha.

Partnerství neporuší ani v Bohunicích, kde vyhráli lidovci v čele s Antonínem Crhou. „Pokračujeme v koalici se sociálními demokraty. Přemýšlíme o rozšíření, ale zatím není na pořadu dne,“ potvrdil Crha.

V Líšni slavili vítězství sociální demokraté. Starosta Břetislav Štefan jedná s dalšími stranami. „Hledáme programovou shodu s nejúspěšnějšími stranami, tedy ODS a ANO,“ nastínil Štefan.

Podporu dalších stran nepotřebují zastupitelé mimo Žebětín ani v Jundrově, Tuřanech a Útěchově. „Máme čtyři mandáty ze sedmi, takže koaličního partnera nepotřebujeme,“ poznamenal starosta Zdeněk Drahoš.

Jistí si naopak nejsou vítězní občanští demokraté v Žabovřeskách. „Zatím stále jednáme. V tuto chvíli se zdá, že by koalice mohla být bez nás,“ připustila trojka na kandidátce Ivo Borovec. Strana získala pět mandátů z pětadvaceti, stejně jako ANO.

Politici stále jednají také v nejlidnatější části Brno-střed, kde zvítězili občanští demokraté v čele s Vojtěchem Menclem. „Bavíme se se všemi vyjma SPD. Chceme prosazovat náš program, podle toho se rozhodneme. Starostou nejspíš budu já,“ míní Mencl.