Pro zavedení místa, kde by si lidé mohli pohodlně vyzvednout balíky nebo podat dopisy podobně jako v malých obcích, uvažovali například v Medlánkách. „Jednali jsme se zástupci pošty o zřízení výdejního místa. Řečkovická pobočka, pod kterou spadáme, je dlouhodobě přetížená,“ uvedl medlánecký starosta Michal Marek.

Pošta Partner
∙ Poštovních poboček například v obchodech nebo trafikách je v Brně a na Brněnsku 14.
∙ Mají nahradit zanikající pobočky v malých obcích, o tuto službu však mají zájem i městské části.
∙ Od pátku funguje nová v Babicích nad Svitavou.

V současné době medlánečtí radní jednání pozastavili. „Budeme jednat s magistrátem o plánované výstavbě bytových domů, kam by se mohla řečkovická pošta přesunout. Jak přesně bude vypadat, zatím nevíme. Teprve poté budeme dál řešit případný vznik naší pobočky,“ dodal starosta.

Problém s chybějící či vzdálenou poštou chtěly řešit i další městské části. Hlavně ty menší hledají zájemce, kteří by chtěli pobočku spravovat. „Poštu Partner jsme měli, ale když skončil obchod, skončila i pobočka. Provozovatelé mají obrovskou hmotnou zodpovědnost a za doručenou zásilku dostanou jen pár korun. Takže se jim to nevyplatí,“ uvedl jehnický starosta Václav Šicha.

Další brněnské městské části se proto snaží alespoň stávající pobočky přiblížit. „V současné době jednáme o přesunutí naší pobočky pošty na místní vlakové nádraží. Čeká je rekonstrukce, bude bezbariérové a lépe přístupné. Také je tam lepší dopravní spojení. Zatím jsme ale ve fázi jednání,“ informovala královopolská starostka Karin Karasová.

Autobusové nádraží před Grandem v Brně.
Cesta autobusem z Brna? Zvonařka má rezervy, Grand je přetížený

I když nebudou přímo v Brně, přesto na jižní Moravě nové pobočky Pošty Partner vzniknou. „S ohledem na probíhající jednání jak s obcemi, tak se soukromníky nemůžeme blíže specifikovat lokality, kterých se přeměna týká,“ uvedl k záležitosti mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Lidé by je ale ocenili také v Brně. Zejména proto, že by jim zkrátily cesty na zavedené pobočky. „Poštou si nechám zasílat i objemné balíky. Pokaždé si pro ně musím jít na pobočku. Přestože bývám doma, nacházím lístek ve schránce. Auto nemám, takže s balíkem chodím několik ulic. Poštu blíž bych ocenila,“ poznamenala Milena Zborovská z Komárova.

Ilustrační foto.
Přísnější kontrola studentů. Brněnský dopravní podnik se brání podvodníkům