Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu platí smogová situace na řadě míst země včetně Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje.

V Brně je nejhorší situace u dětské nemocnice, kde meteorologové naměřili v 6:00 denní koncentraci polétavého prachu 107,2 mikrogramu na metr krychlový. Situace je zhoršená například i v Tuřanech, kde ve stejnou dobu naměřili 103,6 mikrogramu.

"Vyhlášení smogové situace je upozornění, že koncentrace poletavého prachu dlouhodoběji překračuje určité hranice. Aby lidé věděli, že ovzduší není úplně v pořádku, a ti, co jsou na to citliví, se zbytečně nepřepínali, nesportovali a podobně. A aby třeba i paní učitelky z mateřských škol nechodily s dětmi zbytečně ven," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Vzhledem k tomu, že se na zvýšených hodnotách významně podílí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.